„Uopšte nema vode. Nema smisla obećavati nešto čega nema”, rekla je ministarka životne sredine Tereza Ribera, obećavajući da će preduzeti sve moguće zakonske mere da zaštiti Donjanu od poteza „koji direktno napada jedan od najdragocenijih ekosistema”. Iako je navodnjavanje u pojedinim slučajevima dozvoljeno, mnogi farmeri koriste ilegalne bunare kojima se troše podvodne rezerve, navodi Rojters.
Zbog toga je vlada u Madridu zatvorila 220 ilegalnih bunara i planira da zatvori još stotine u bliskoj budućnosti, dodaje agencija. Evropska komisija, koja je već tužila Španiju zbog neuspeha u zaštiti močvara, upozorila je prošlog meseca da uvođenje sankcija toj zemlji nije isključeno.
U Donjani se nalaze lagune, močvare, plaže i peščane dine, a ujedno i dom jelena lopatara, jazavaca i ugroženih vrsta. Rojters navodi da je Španiju pogodila suša koja traje već 36 meseci, a da su najteže pogođeni basen Gvadalkivira, gde se nalazi Donjana, i Katalonija na severoistoku zemlje. Naučnici upozoravaju da sušu pogoršava nezakonito korišćenje podzemnih voda od lokalnih farmera i turističkih aktivnosti u okolini Donjane. Nedavna studija španskog Nacionalnog istraživačkog saveta pokazala je da je 19 odsto od 267 laguna u Donjani nestalo tokom protekle decenije, a da je broj ptica selica koje zimuju u toj oblasti pao na ispod 90.000 sa pola miliona, prenosi Tanjug.