NATO je najavio novi svemirski projekat koji ima za cilj stvaranje flote špijunskih satelita. Inicijativa, koja uključuje kandidate za NATO, Švedsku i Finsku, uključuje ne samo nacionalnu već i komercijalnu imovinu.
Projekat, koji se zove „Uporni nadzor iz svemira” (APSS), predstavljen je u sredu, a očekuje se da će se uključiti ukupno 16 trenutnih država članica. Prema saopštenju objavljenom na veb stranici NATO-a, projekat će „pomoći racionalizaciji prikupljanje, razmjena i analiza podataka među NATO saveznicima i sa komandnom strukturom NATO-a. ”
Švedska i Finska su podnijele zahtjev za članstvo u NATO-u u maju 2022. godine, iako njihove ponude tek treba da odobre Mađarska i Turska. Međutim, iako nisu formalno primljeni u vojni blok, i Stokholm i Helsinki već učestvuju u zajedničkim projektima.
APSS će podrazumevati stvaranje „sazvežđa“ pod nazivom „Akvila“, nacionalnih i komercijalnih satelita. Očekuje se da će „pružiti suštinsku podršku vojnim misijama i operacijama NATO-a. ”
Vojni blok je objasnio da APSS dolazi kao deo Sveobuhvatne svemirske politike NATO-a usvojene još 2019.
Na sastanku u Londonu iste godine, države članice proglasile su svemir petim operativnim domenom, pored vazdušnog, kopnenog, pomorskog i sajber prostora.
NATO je podigao uzbunu zbog aktivnosti Rusije i Kine u svemiru, tvrdeći da on postaje „gušniji i konkurentniji. „Vojni blok je tvrdio da bi protiv-svemirske tehnologije Moskve i Pekinga „mogle da ograniče pristup saveznicima i slobodu delovanja u svemiru. ”
NATO je osudio kao „nepromišljeno i neodgovorno“ rusko testiranje protivsatelitskih raketa u novembru 2021. godine, kada je raketa pogodila i uništila neispravan satelit iz sovjetske ere.
Moskva je test opisala kao način da ojača svoje odbrambene sposobnosti i spreči „mogućnost iznenadne štete po bezbednost zemlje u svemirskoj sferi i na zemlji. ”
Rusija je tada odbacila sugestije zapadnih zemalja da bi nastali ostaci mogli da ugroze život astronauta, napominjući da „fragmenti ne predstavljaju i neće predstavljati pretnju za orbitalne stanice. Rusko Ministarstvo odbrane je takođe istaklo da su SAD, Kina i Indija ranije sprovodile slične testove.
U međuvremenu, ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je na pragu Vašingtona okrivio trku u naoružanju u svemiru.
Komentarišući svemirsku strategiju NATO-a prošlog januara, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova označila ju je „zapaljivom po prirodi“ i „u skladu sa destruktivnom politikom država članica NATO-a na čelu sa Sjedinjenim Državama“. ”
„Na taj način, alijansa pretvara svemir u bojno polje“, upozorila je tada Zaharova.