Ograničenje cijene ruskog gasa je „loša“ ideja, ali EU bi ipak mogla da primeni takvu mjeru, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto uoči sastanka Energetskog saveta bloka u ponedeljak.
„Mi [Mađarska] kažemo ne limitu cena jer je bezbjednost snabdevanja na prvom mjestu“, rekao je Sijarto u objavi na Fejsbuku.
Određivanje fiksne maksimalne cij
Cijene za isporuke ruskog gasa bilo bi „loše, štetno i opasno, ali izgleda da se može uvesti uprkos tome“, napisao je on.
Ministar spoljnih poslova je nagovestio da će predstojeća sednica u Briselu biti „još jedna velika bitka“ za Budimpeštu.
Ministri energetike bloka „vjerovatno se nikada nisu sastajali tako često“ kao nedavno, istakao je Sijarto i dodao da su „sada razgovori opravdani jer je u Evropi energetska kriza“.
Brisel je u novembru predložio takozvani „mehanizam korekcije tržišta“ kao pokušaj da se preduzeća i domaćinstva EU zaštite od „preterano visokih cena gasa“, koje su naglo porasle zbog posledica sankcija bloka Moskvi zbog sukoba u Ukrajini. i potonji pad isporuka ruske energije Evropi.
Međutim, zemlje članice EU nedeljama pokušavaju da nađu zajednički jezik o predloženom limitu cena. Neke zemlje su izrazile zabrinutost da bi primena takve mere samo pogoršala nestabilnost tržišta, dok su druge tvrdile da je fluktuirani nivo cena previsok da bi bio efikasan.
Najnoviji pokušaj kompromisa, koji je predložila Češka Republika, koja je rotirajuće predsedavajuća EU, podrazumevao bi aktiviranje gornje granice ako cene gasa na Holandskoj razmeni Title Transfer Faciliti (TTF), evropskom merilu, premaše 188 evra (199 dolara) po megavat sat za tri dana – daleko niže od 275 evra (oko 291 dolara) po MVh koje je prvobitno predložila Evropska komisija.
Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je upozorio da će ta zemlja jednostavno prekinuti isporuku gasa u EU ako se uvede gornja granica cena, umesto toga preusmeravajući isporuke azijskim kupcima.