Ruski predsjednik Vladimir Putin spreman je da održi telefonski razgovor sa predsjednikom Sjedinjenih Država Donaldom Trampom, dok Moskva čeka obavještenje iz Vašingtona da je i ta strana spremna, izjavio je 24. januara portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Tramp je 23. januara izjavio da želi da se što prije sastane s Putinom kako bi osigurao kraj rata u Ukrajini i izrazio želju da radi na smanjenju nuklearnog oružja, a Kremlj je saopštio da je Putin jasno stavio do znanja da i on to želi.
Na pitanje da li će dvojica predsjednika iskoristiti već ovaj prvi Trampov vikend u njegovom drugom predsjedničkom mandatu za prvi telefonski razgovor prije mogućeg sastanka uživo, Peskov je rekao da je „Putin spreman“.
„Čekamo signale iz Vašingtona. Svi su spremni. Teško je u ovoj situaciji čitati talog kafe. Čim i ako nečega bude, obavijestićemo vas“, naveo je.
Tramp, koji se 23. januara obratio Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu putem video veze, izjavio je da želi raditi na smanjenju nuklearnog naoružanja, dodajući da vjeruje kako bi Rusija i Kina mogle podržati smanjenje svojih oružanih kapaciteta.
„Željeli bismo vidjeti denuklearizaciju. I reći ću vam da se predsjedniku Putinu jako svidjela ideja o smanjenju nuklearne energije. Mislim da bismo ostatak svijeta mogli natjerati da slijedi, a tome bi se pridružila i Kina“, rekao je američki predsjednik.
Peskov je izjavio da je Putin jasno stavio do znanja da želi nastaviti pregovore o nuklearnom razoružanju što je prije moguće, ali da bi takvi razgovori trebalo da budu širi nego ranije, kako bi obuhvatili nuklearne arsenale drugih zemalja, uključujući Francusku i Britaniju.
„Dakle, ima se o čemu razgovarati, treba razgovarati. Vrijeme je u mnogo čemu izgubljeno. O takvom interesu smo i ranije govorili, tako da je lopta u dvorištu SAD-a koji je zaustavio sve sadržajne kontakte s našom zemljom“, rekao je portparol Kremlja.
Novi ugovor o smanjenju strateškog naoružanja ili Novi START, koji ograničava broj strateških nuklearnih bojevih glava koje Sjedinjene Države i Rusija mogu rasporediti, kao i raspoređivanje raketa i bombardera s kopna i podmornica za njihovu isporuku, trebao bi isteći 5. februara 2026. To je posljednji preostali stub kontrole nuklearnog oružja između dvije najveće svjetske nuklearne sile.