Južna Koreja bi mogla da se naoruža taktičkim nuklearnim oružjem ako tenzije sa Pjongjangom nastave da rastu, rekao je predsjednik zemlje Jun Suk-jeol. To dolazi nakon što je severnokorejski lider Kim Džong-un ovog meseca rekao da će njegova zemlja razviti novu interkontinentalnu balističku raketu dok SAD i Južna Koreja nastoje da „izoluju i uguše“ Pjongjang.
„Ako [severnokorejski nuklearni] problem postane ozbiljniji, Republika Koreja bi mogla da rasporedi taktičko nuklearno oružje ili dođe da poseduje sopstveno nuklearno oružje“, rekao je Jun, koji je postao predsednik prošle godine, tokom sastanka vlade u sredu, kako se navodi od strane lokalnih medija.
„Ako se to desi, neće potrajati dugo, a sa našom naukom i tehnologijom, mogli bismo da imamo [nuklearno oružje] pre kako vreme prođe“, dodao je Jun.
SAD su povukle svoje nuklearne snage iz Južne Koreje 1991. nakon pregovora o razoružanju sa Pjongjangom i Moskvom. Odnosi su se od tada pogoršali, a Severna Koreja je prošle godine pojačala raketne testove i unela pravo na upotrebu nuklearnog oružja u nacionalni zakon u septembru. Eskalacija je uznemirila Seul, koji sada nastoji da ojača svoj vojni savez sa SAD i produbi saradnju sa Japanom.
Jun je u utorak rekao da saveznici razgovaraju o održavanju novih zajedničkih vojnih vežbi, uključujući stone i kompjuterske simulacije, kao i vežbe koje uključuju „sredstva isporuke nuklearnog oružja“.
Američki predsednik Džo Bajden je, međutim, u ponedeljak demantovao da Vašington razmatra zajedničke nuklearne vežbe sa Južnom Korejom.
Pjongjang je insistirao da su njegova lansiranja odgovor na američko-južnokorejske vježbe, koje Sjeverna Koreja smatra pretnjom po nacionalnu bezbjednost.