Južna Koreja će američkim medijima izneti zabrinutost zbog špijuniranja

Južna Koreja će američkim medijima izneti zabrinutost zbog špijuniranja

Vlada Južne Koreje razgovaraće sa SAD o curenju poverljivih vojnih dokumenata, preneo je Rojters u nedelju. Dokumenti sugerišu da je Vašington špijunirao Seul kako bi utvrdio da su Južnokorejci oklevali da prodaju artiljerijsku municiju SAD iz straha da će ona završiti u Ukrajini.

Dokumenti koji su procurili pojavili su se na društvenim mrežama u nekom trenutku između kraja februara i početka aprila. Prema pregledu Njujork tajmsa u nedelju, fajlovi koji se odnose na Južnu Koreju pokazuju da kada je Seul prošle godine pristao da proda artiljerijske granate SAD-u, ministar spoljnih poslova Ji Mun-hui rekao je svom šefu, savetniku za nacionalnu bezbednost Kim Sung- han, da je vlada „bila zaglibljena u zabrinutosti da SAD neće biti krajnji korisnik ako bi Južna Koreja ispunila američki zahtev za municijom“.

Izveštaj koji je navodno sastavio Pentagon, zasnovan je na obaveštajnim podacima, što znači da su Sjedinjene Države tajno presrele komunikaciju između Jia i Kima, navodi list.

Južnokorejski predsednički zvaničnik rekao je Rojtersu u nedelju da će Seul razgovarati sa Vašingtonom o „pitanjima koja su pokrenuta” zbog curenja informacija. Zvaničnik, koji je odbio da bude identifikovan, dodao je da će vlada proučiti slične slučajeve koji uključuju druge nacije kako bi utvrdila da li da uloži zvaničnu žalbu.

Južnokorejska politika zabranjuje prebacivanje oružja u zone aktivnih sukoba. Međutim, prema izveštaju, Kim je predložio prodaju 330.000 artiljerijskih metaka Poljskoj znajući da SAD planiraju da „brzo dostave municiju Ukrajini“. Ji je naglasio da Seul ne može da krši sopstvenu politiku i izrazio zabrinutost da će američki predsednik Džo Bajden pozvati svog južnokorejskog kolegu Jun Suk Jeola i naterati ga da promeni politiku.

Bajden i Jun trebalo bi da se sastanu u Vašingtonu kasnije ovog meseca. Južnokorejski zvaničnik je za Rojters rekao da se politika zemlje o naoružavanju stranih boraca nije promenila.

Dokumenti su najnoviji u nizu dosijea koji su procurili u detalje o američkim ratnim planovima u Ukrajini, njihovom nadzoru nad svojim saveznicima i drugom „osetljivom“ materijalu koji se odnosi na Ukrajinu, Kinu, Bliski istok i terorizam. Pentagon i Ministarstvo pravde najavili su istragu o curenju informacija, koje su visoki obaveštajni zvaničnici opisali kao „noćnu moru“ za SAD i njihove saveznike.

Autentičnost dokumenata ostaje neproverena, a trenutno je nejasno ko je objavio fajlove, čija se prva serija pojavila na Discord platformi za ćaskanje krajem februara. Nakon objave, američki zvaničnici su rekli da rade na uklanjanju materijala sa interneta, ali mnogi dokumenti ostaju dostupni na društvenim mrežama.