Izaslanik Ujedinjenih nacija za Siriju Geir Pedersen stigao je danas u Damask, gdje je pozvao na brzo ukidanje zapadnih sankcija poslije svrgavanja predsjednika Bašara el Asada.
Njegova portparolka Dženifer Fenton rekla je ranije za Frans pres da je on stigao i da se očekuje da govori po dolasku, ali nije precizirala kakav mu je program.
Sirijska vlada je bila pod strogim sankcijama SAD, Evropske unije i drugih zemalja godinama kao rezultat Asadovog brutalnog odgovora na mirne antivladine proteste koji su počeli 2011. i kasnije prerasli u građanski rat.
U sukobu je poginulo gotovo pola miliona ljudi i raseljeno pola od 23 miliona stanovnika koliko ih je bilo prije rata. Obnova je otežana u velikoj mjeri sankcijama čiji cilj je bio sprečavanje ponovne izgradnje oštećene infrastrukture i imovine u oblastima pod kontrolom vlade dok se ne nađe političko rješenje.
„Nadamo se da će brzo biti ukinute sankcije tako da se može vidjeti okupljanje oko izgradnje Sirije“, rekao je Pedersen novinarima tokom posjete Damasku.
On je došao u Damask da se sastane sa zvaničnicima nove prelazne vlade koju su uspostavile bivše pobunjeničke snage koje su svrgnule Asada, predvođene militantnom islamističkom grupom Hajat Tahrir al Šam (HTS).
U jedanaestodnevnoj ofanzivi pokrenutoj iz sjeverozapadnog grada Idliba koalicija pobunjeničkih frakcija predvođenih radikalnom sunitskom grupom HTS zauzela je od vladinih snaga veliki dio zemlje, uključujući i glavni gad Damask, i 8. decembra okončala petdesetogodišnju vladavinu porodice Asad.
Grupa koju predvodi Abu Mohamad al Džolani kaže da je prekinula sa ekstremizmom, ali je i dalje svrstana kao teroristička u više zapadnih zemalja, uključujući i SAD.
Pedersen je posljednjih dana pozivao na uspostavljanje „inkluzivnih“ tranzicionih vlasti da bi se izbjegao „novi građanski rat u Sirij“.
To što je grupa HTS vodi kao teroristička u više zemalja uključujući SAD bi moglo da komplikuje napore za rekonstrukciju, ali zvaničnici u Vašingtonu nagovijestili su da administrcija predsjednika Džoa Bajdena razmatra njihovo skidanje sa te liste.
Prelazna vlada treba da vlada do marta, ali još nije jasno objasnila kroz koji proces će nova trajna administracija da je zamijeni.
„Potrebno je da pokrenemo politički proces koji je inkluzivan za sve Sirijce. Taj proces očigledno treba da predvode sami Sirijci, rekao je Pedersen.
On je pozvao i „za pravdu i odgovornost za zločine“ počinjene tokom rata, a međunarodnu zajednicu da poveća humanitrnu pomoć.
U susjednom Jordanu, Pedersen je juče učestvovao u razgovorima na kojima su bile američke, arapske, evropske i turske diplomate. Oni su se složili da proces tranzicije treba da vode sami Sirijci, i da dođu do inkluzivne, i reprezentativne vlade, navedeno je u zajedničkom saopštenju.