Kineski predsjednik Si Đinping i italijanska premijerka Đorđa Meloni razgovarali su o ratu u Ukrajini i o krizi na Bliskom istoku na jučerašnjem sastanku u Pekingu, saopštio je kabinet Melonijeve.
Melonijeva, čija država trenutno predsjedava Grupom 7, naglasila je tokom razgovora sa Sijem značaj Kine kao partnera u suočavanju s porastom nesigurnosti na globalnom nivou, prenijele su novinske agencije.
Dvoje lidera se osvrnulo na “prioritetna pitanja na međunarodnom dnevnom redu od rata u Ukrajini do rizika od dalje eskalacije situacije na Bliskom istoku. Razgovarali su i o rastućim tenzijama u Indo-Pacifiku”, saopštio je kabinet italijanske premijerke.
Melonijeva, koja se nalazi u petodnevnoj posjeti Kini, prvoj od kada je postala premijerka, u decembru je povukla Italiju iz kineske Inicijative Pojas i put, ali je u nedjelju potpisala sporazum koji obezbjeđuje novi način saradnje dviju država u trgovinskim i drugim pitanjima, prenio je AP.
Đorđa Meloni je naglasila važnost postavljanja trgovine na ravnomjernije temelje, umjesto da bude nagnuta prema Pekingu
Ona je izajvila da bi Italija mogla da igra “važnu ulogu” u odnosima Kine s Evropskom unijom i stvaranju uravnoteženih trgovinskih odnosa.
“Postoji rastuća nesigurnost na međunarodnom nivou i mislim da je Kina neizbježno veoma važan sagovornik za suočavanje sa svom ovom dinamikom”, rekla je Melonijeva u Pekingu.
Ona je naglasila važnost postavljanja trgovine na ravnomjernije temelje, umjesto da bude nagnuta prema Pekingu, prenio je Rojters.
“Mislim da Italija takođe može igrati važnu ulogu u odnosima s Evropskom unijom i u pokušajima da se stvore trgovinski odnosi koji su što je moguće više uravnoteženi”, rekla je.
Trgovinska politika EU je sve više protekcionistički nastrojena zbog zabrinutosti da bi kineski razvojni model, fokusiran na proizvodnju, mogao dovesti do toga da blok bude preplavljen jeftinom robom jer kineske firme žele da pojačaju izvoz usred slabe domaće tražnje.
Evropska komisija je ovog mjeseca potvrdila da će uvesti privremene carine do 37,6 odsto na električna vozila kineske proizvodnje, što je povećalo tenzije s Pekingom.
Kineski zvaničnici su upozorili na mogući trgovinski rat, ako Brisel ne odstupi.
Rojters navodi da Italija ima stratešku važnost za Kinu jer je ranije samostalno sarađivala s Pekingom i da bi se mogla pokazati kao umjereni glas unutar bloka.
“Obje strane su suočene s mogućnostima za uzajamni razvoj”, rekao je Si Melonijevoj na početku sastanka.
“Kina i Italija bi trebalo da podrže duh Puta svile … kako bi most komunikacije između istoka i zapada mogao da se uzdigne u novu eru.”