Ova istorijska odluka, koja dolazi nakon decenija pravnih borbi, označava značajan zaokret u pristupu italijanske vlade i potencijalno postavlja presedan za porodice drugih žrtava nacističkih i fašističkih zločina, navodi Rojters.
Metelo Rićarini je ubijen zajedno sa još 243 osobe u mjestu Čivitela in Val di Kjani, oko 220 kilometara sjeverno od Rima, 29. juna 1944. godine, u odmazdi njemačkih trupa nakon što su dva njihova vojnika poginula u sukobu sa italijanskim partizanima, piše Rojters.
“Izražavam svoje, kao i zadovoljstvo moje majke Metele i mojih rođaka, koji su prošle nedjelje primili novac od Ministarstva ekonomije”, rekao je advokat porodice Roberto Alboni, koji je ujedno i nećak žrtve, dodajući da je bilo potrebno dvije decenije da se dobije odšteta.
Njemačka je 1962. godine isplatila Italiji 40 miliona njemačkih maraka, što bi danas vrijedjelo nešto više od milijardu eura, kako bi pokrila štetu koju su nacisti nanijeli italijanskoj državi i građanima tokom Drugog svjetskog rata.
Taj sporazum prebacio je odgovornost na Italiju da isplati buduće odštetne zahtjeve žrtava, ali decenijama nije preduzeto ništa.
Tadašnji premijer Mario Dragi je osnovao fond od 61 milion eura 2022. godine kako bi pokrio rastuće zahtjeve za odštetom žrtava i njihovih potomaka, nadajući se da će zatvoriti mračno poglavlje italijanske istorije. Nacističke trupe koje su činile zločine u Italiji redovno su imale podršku lokalnih fašista.
“Ovo je važan prvi rezultat u borbi za podizanje svijesti o reparacijama za nasljednike žrtava nacističko-fašističkih zločina”, izjavio je Dario Parini, senator opozicione Demokratske partije lijevog centra, koji prati ovo pitanje.
Studija koju je finansirala njemačka vlada i koja je objavljena 2016. procijenila je da su 22.000 Italijana bile žrtve nacističkih ratnih zločina, uključujući do 8.000 Jevreja deportovanih u logore smrti. Hiljade drugih Italijana bile su prisiljene da rade kao robovska radna snaga u Njemačkoj.