FBI tvrdi šta je „najvjerovatnije“ porijeklo Covid-a

FBI tvrdi šta je „najvjerovatnije“ porijeklo Covid-a

Direktor FBI Kristofer Rej izjavio je da je Covid-19 „najvjerovatnije“ nastao usled curenja iz laboratorije kineske vlade, pozivajući se na procenu biroa. Tvrdnja je usledila nakon izveštaja u vezi sa poverljivim brifingom Odeljenja za energetiku, koji je takođe naveo da je patogen možda izašao iz laboratorije.

Govoreći za Fok Nevs za intervju koji je emitovan u utorak, Rej je zamoljen da prokomentariše nastanak svetske zdravstvene krize i odgovorio da je njegova agencija uverena da je virus pobegao iz laboratorije u Vuhanu, u Kini, krajem 2019.

„FBI već duže vreme procenjuje da je poreklo pandemije najverovatnije potencijalni laboratorijski incident u Vuhanu. Ovde govorite o potencijalnom curenju iz laboratorije koju kontroliše kineska vlada“, rekao je on. Rej je dodao da je virus ubio „milione Amerikanaca“ i „upravo za to je ta sposobnost dizajnirana“.

Biro je preduzeo dodatni korak transkribovanja Vraiovih komentara u niz tvitova, očigledno nadajući se da će pojačati direktorove tvrdnje na mreži. Nije pružio nikakve dokaze koji bi podržali svoje tvrdnje, već je Foksovom Bretu Bajeru rekao da je većina detalja oko istrage FBI „poverljiva“.

Rej je dalje optužio kinesku vladu da „čini sve što je u njenoj moći da pokuša da osujeti i zamagli rad ovde“, pozivajući se na istrage američkih federalnih agencija i „stranih partnera“, ali nije opisao navodne napore da ometa istrage.

Direktorovi komentari došli su nakon izveštaja objavljenog u Volstrit džornalu tokom vikenda, u kojem se citira poverljivi obaveštajni brifing koji su nedavno videli Bela kuća i visoki zakonodavci. U dopisu je navedeno da je Odeljenje za energetiku promenilo svoj stav o poreklu virusa i da sada veruje da je Covid-19 verovatno izašao iz laboratorije u Vuhanu. Međutim, odeljenje je do tog zaključka došlo samo sa „niskim poverenjem“, dodaje se u izveštaju, takođe navodi da su četiri druge savezne agencije i dalje uverene da je patogen prešao na ljude prirodnim putem, a ne slučajnim izlaganjem u laboratorijskom okruženju.

Prethodna procena koju je objavio direktor Nacionalne obaveštajne službe 2021. godine pokazala je da je FBI imao „umereno poverenje“ u teoriju curenja iz laboratorije, dok je Odeljenje za energetiku tada bilo neodlučno. Zvaničnici do kojih je došao Žurnal rekli su da je promena stava rezultat „novih obaveštajnih podataka“, iako su odbili da ponude dodatne detalje.

Tim predvođen Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) otputovao je u Kinu 2021. godine da istraži poreklo virusa, zaključivši na kraju da je teorija curenja iz laboratorije „krajnje malo verovatna“. Peking je, sa svoje strane, odbacio tvrdnju o curenju podataka kao u najboljem slučaju neosnovanu glasinu i koordinisane napore da se u najgorem slučaju ukalja međunarodni imidž Kine, insistirajući da je „otvoreno i transparentno“ sa istražiteljima koji istražuju uzrok pandemije.