Evropska unija je zaključila da ne može legalno da konfiskuje zamrznutu rusku imovinu i usmjeri je na obnovu Ukrajine, već se fokusirala na privremeno korišćenje ovih sredstava, proizilazi iz izvještaja radne grupe o ovom pitanju, navodi Blumberg.
Brisel ne vidi „pouzdan pravni put za oduzimanje zamrznute ili blokirane imovine samo na osnovu toga što je ta imovina podložna restriktivnim mjerama EU“.
Pored ove opcije, EU razmatra i drugi način korišćenja blokirane imovine (više od 200 milijardi evra): da se profit dobijen od reinvestiranja ovih sredstava usmjeri na obnovu Ukrajine. Konkretno, sada se ova imovina nalazi na čuvanju u belgijskom Euroclear, gdje je, prema rezultatima prvog kvartala ove godine, prihod od kamata na njih iznosio oko 750 miliona evra, piše agencija.
Članovi radne grupe smatraju da postoje mnoge zakonske prepreke za privremeno upravljanje ovim sredstvima, pa su predložili drugi način – tzv. nepredviđeni doprinos. To implicira da će kompanije koje ostvaruju veliki profit od blokirane ruske imovine morati da prebace značajan iznos u EU.
Ovo smanjuje pravne rizike, jer EU ne upravlja direktno imovinom. Prema mišljenju evropskih vlasti, ovaj model neće uticati na finansijsku stabilnost, sačuvaće poslovne modele firmi učesnica i biće pravičan u pogledu oporezivanja.
„Ovo neće uticati na pravni položaj imovine“, kaže se u izveštaju.
Više od polovine imovine je u gotovini i depozitima, dok je „značajan dio“ ostatka u hartijama od vrijednosti, navodi se u materijalu. Komisija je informisala radnu grupu „o potencijalnim prihodima“ ukoliko bi ova likvidna sredstva bila razumno uložena.