Diplomate: EU opet nije odobrila nove sankcije Rusiji, Slovačka stavila veto, Malta uložila prigovor

Diplomate: EU opet nije odobrila nove sankcije Rusiji, Slovačka stavila veto, Malta uložila prigovor

Evropska unija (EU) ni danas, drugi dan zaredom nije uspjela da odobri novi paket sankcija protiv Rusije, dok je Slovačka nastavila da traži ustupke oko isporuke gasa, rekla su četvorica EU diplomata za agenciju Rojters.

Slovačka je stavila veto na odobrenje sankcija tokom sastanka ambasadora zemalja EU, rekle su diplomate upoznate sa razgovorima. Dvojica diplomata su rekla da je i Malta uložila prigovor.

Slovačka vlada je saopštila da neće odobriti sankcije prije nego što zemlja dobije dodatne garancije da joj neće naštetiti poseban plan EU za postepeno ukidanje ruskog gasa do kraja 2027. godine.

Te planove postepenog ukidanja treba da odobri kvalifikovana većina zemalja EU, što znači da Slovačka sama ne može da stavi veto. Međutim, sankcije zahtijevaju jednoglasnost.

„Smatramo ovaj (fazno ukidanje uvoza ruske energije) predlog sankcijom i stoga ga prirodno povezujemo sa predlogom za… paket sankcija“. Stoga očekujemo da glasanje o 18. paketu može da se održi tek nakon što se riješi značajan dio rizika… u oblasti isporuke gasa od 2028. godine“, poručio je slovački premijer Rober Fico u pismu predsjednici Evropske komisije (EK) Ursuli fon der Lajen koje je danas objavila njegova kancelarija.

EU ni juče nije odobrila novi paket sankcija protiv Rusije, jer je Slovačka zahtijevala više garancija da joj neće naštetiti poseban plan EU za postepeno ukidanje ruskog gasa.

Sankcije bi bile 18. paket takvih mjera EU protiv Rusije zbog njene potpune invazije na Ukrajinu 2022. godine.

EK, izvršno tijelo EU, pokušala je da dobije podršku Slovačke u utorak u pismu u kojem je navela da će raditi na rješavanju njenih zabrinutosti.

Fico je u svom odgovoru rekao da bi razgovori trebalo da se nastave kako bi se razjasnile obaveze koje bi EK preuzela.

Slovačka nastavlja da uvozi rusku energiju i često zauzima proruske stavove o Ukrajini.

Tvrdi da bi odustajanje od ruskog gasa moglo izazvati nestašice, povećati cijene i tranzitne takse i dovesti do tužbi za odštetu od ruskog dobavljača Gasproma.

Fico je u utorak rekao da bi najbolje rješenje bilo izuzeće u postupnom ukidanju ruskog energetskog snabdijevanja za Slovačku kako bi joj se omogućilo da ispuni svoj ugovor koji važi do 2034. godine.

Kada Savjet EU glasa o prijedlogu EK ili visokog predstavnika EU za vanjske poslove i bezbjednosnu politiku, predlog se usvaja ako je postignuta kvalifikovana većina.

Kvalifiikovana većina postignuta je ako su istovremeno ispunjena dva uslova:

– 55% država članica glasa „za“ – u praksi to znači 15 od 27 država

– Predlog podržavaju države članice koje predstavljaju najmanje 65% ukupnog stanovništva EU.

Taj postupak poznat je i kao pravilo „dvostruke većine“.