Britanski premijer Riši Sunak pohvalio je hrabrost političkih lidera koji su u ponedeljak pre 25 godina sklopili mirovni sporazum na Veliki petak, dok je pozvao aktuelne političare Severne Irske da se vrate na posao.
Dok je mirovni sporazum u velikoj meri okončao 30 godina neprijateljstava, Skupština Severne Irske je bila u limbu više od godinu dana otkako se glavna unionistička partija povukla iz vlade u znak protesta protiv novih trgovinskih pravila za Severnu Irsku nakon Bregzita.
Sunak je razgovarao o važnosti kompromisa u postizanju mirovnog sporazuma od 10. aprila 1998. i pozvao na udvostručenje napora ka ekonomskim prilikama, prosperitetu i stabilnosti.
„To je obećanje koje moramo da nastavimo da ispunjavamo“, rekao je on. „Dakle, moramo da nastavimo sa poslom upravljanja.“
Sunak bi trebalo da pozdravi predsednika SAD Džoa Bajdena kada u utorak uveče stigne u Belfast u četvorodnevnu posetu Severnoj Irskoj i Irskoj. Bela kuća je saopštila da će Bajden obeležiti napredak od potpisivanja sporazuma i naglasiti ekonomski potencijal Severne Irske.
Dogovor uz posredovanje SAD naterao je irske republikanske i britanske lojalne paravojne grupe da polože oružje, čime je u velikoj meri okončano nasilje poznato kao „Nevolje“ koje je odnelo 3.600 života. Takođe je okončala direktnu britansku vladavinu i uspostavila vladu koja deli vlast za Severnu Irsku.
„Dok gledamo napred, slavićemo one koji su doneli teške odluke, prihvatili kompromis i pokazali vođstvo — pokazujući hrabrost, upornost i političku maštu“, rekao je Sunak. „Odajemo počast onima koji više nisu sa nama i mnogima koji su izgubili živote pokušavajući da spreče nasilje i zaštite nevine.
Dok je čitava generacija odrasla bez redovnog straha od nasilja, ostaju podele oko nasleđa sukoba. Povremeni napadi disidenata naveli su britanske vlasti prošlog meseca da podignu nivo pretnje od terorizma u Severnoj Irskoj na „ozbiljan“, što znači da je napad vrlo verovatan.
Policija je upozorila da bi irski republikanski disidenti koji su se protivili Sporazumu na Veliki petak mogli da napadnu policajce na paradi za Uskršnji ponedeljak – za koju nije data zvanična dozvola – u Londonderiju.
Tokom inače mirnih demonstracija u naselju Kregan, grupa mladića sa kapuljačama i crnim maskama za lice bacila je vatrene bombe, kamenje i flaše na policijski Land Rover.
Policija je saopštila da nema povređenih policajaca i da nema izveštaja o hapšenju.
Uz nasleđe nevolja u pozadini, izlazak Britanije iz Evropske unije stvorio je nove političke tenzije oko trgovinskih pitanja.
Britanski unionistički političari ostavili su 1,9 miliona stanovnika Severne Irske bez funkcionalne administracije kada su pre godinu dana izašli iz vlade u Belfastu koji deli vlast u znak protesta protiv carinskih provera između Severne Irske i ostatka Ujedinjenog Kraljevstva uvedenih nakon Bregzita, za koje kažu da potkopavaju region mesto u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Prošlog meseca Ujedinjeno Kraljevstvo i EU potpisale su sporazum, poznat kao Vindzorski okvir, koji ima za cilj da eliminiše mnoge provere uz održavanje otvorene granice između severa i njenog suseda EU, Republike Irske, što je ključni stub mirovnog procesa.
Ali Demokratska unionistička partija odbija da se vrati u vladu jer kaže da sporazum ostavlja na snazi neke zakone EU u Severnoj Irskoj.
Sekretar Severne Irske Kris Hiton-Haris rekao je da ne može da odredi vremensku liniju kada će se podela moći ponovo pokrenuti.
„Svako ko predviđa datum do kojeg će se izvršna vlast vratiti u Severnu Irsku biće neko ko može da vam proda i detelinu sa četiri lista“, rekao je on za BBC Radio 4.
Irski premijer Leo Varadkar rekao je da će raditi sa Sunakom kako bi pomogao u obnavljanju vlade u Belfastu, rekavši da je iz sporazuma na Veliki petak naučio da dvojica lidera moraju da budu „u korak“.
„Ono što znamo iz istorije je da Severna Irska zaista funkcioniše samo kada dve vlade rade ruku pod ruku“, rekao je on za RTE, nacionalni javni medijski servis Irske.