Bajden u oproštajnom govoru: Opasnost od oligarhije i neograničene moći u rukama bogatih

Bajden u oproštajnom govoru: Opasnost od oligarhije i neograničene moći u rukama bogatih

Odlazeći američki predsjednik Džozef Bajden održao je posljednje zvanično obraćanje u svom mandatu iz Bijele kuće, a kako prenosi Glas Amerike (VOA), u govoru je upozorio na opasnosti „oligarhije“ i „gomilanja neograničene moći u rukama bogatih“.

„Danas se u Americi stvara oligarhija u obliku ekstremnog bogatstva, moći i uticaja i to prijeti našoj demokratiji, našim pravima i slobodama“, rekao je Bajden koga će od 20. januara zvanično zamijeniti novoizabrani predsjednik Donald Tramp.

Citirajući izjavu Dvajta Ajzenhauera o zabrinjavajućem usponu vojno-industrijske sfere, aktuelni predsjednik je dodao da je zabrinut zbog „uspona tehnološko-industrijskog kompleksa koji takođe može biti opasan po zemlju“.

Bajden je oglasio signal za uzbunu u trenutku kada su se neki od najbogatijih ljudi u Americi i vlasnici tehnoloških giganata okupili oko Trampa, ali nikoga nije pominjao po imenu.

Odlazeći predsjednik je posljednje obraćanje naciji počeo komentarom na vijest o sporazumu između Izraela i Hamasa o prekidu vatre. Ponovio je da je „njegova administracija postigla sporazum“ o kojem je govorio u maju ove godine.

„Ali primjenjivaće ga sljedeća administracija i zato sam rekao da moji saradnici budu u kontaktu sa novom administracijom“, poručio je Bajden, samo nekoliko sati pošto je Tramp zasluge za sporazum pripisao sebi.

Demokrata, koji je za više od 50 godina karijere u politici bio i senator, potpredsjednik i predsjednik SAD, u posljednjem zvaničnom obraćanju govorio je o teškom periodu kada je došao na vlast tokom pandemije kovida, ali i oporavku ekonomije koji je uslijedio.

„Biće potrebno vrijeme da bi se osjetili efekti svega što smo uradili, ali sjeme je zasađeno i plodovi će se vidjeti u narednim decenijama“, rekao je.

Bajden je istakao da je tokom njegovog mandata usvojen „najznačaniji zakon o bezbjednosti oružja u proteklih 30 godina“, kao i važni propisi u domenu klimatskih promjena tako da „više ne mora da se bira između ekonomskog napretka i klimatskih promjena“.

Ali, kako je naveo, ne smije se dozvoliti da se „zarad profita ukidaju regulative koje su važne za budućnost“.

Upozorio je na „opasnosti vještačke inteligencije“, ako se ne reguliše ta oblast. Kritikovao je i to što su društvene mreže ukinule provjeru činjenica, prenosi VOA.

Bajden se osvrnuo i na unutrašnju politiku i poručio da se moraju čuvati sve institucije: od predsjedničke, preko Kongresa, sudova, slobodnih medija, i da institucije treba da se suprotstave „neograničenoj moći“ u narednim godinama.

Pozvao je na promjenu ustava tako da se ukine neograničeni predsjednički imunitet za djela koja su počinjena na dužnosti.

Vrhovni sud je u slučaju optužnice protiv Donalda Trampa zbog upada njegovih pristalica u Kapitol 6. januara 2021. presudio da on ima djelimični imunitet od krivičnog gonjenja.

Govor u Ovalnoj sobi pratili su njegova supruga Džil, sin Hanter i drugi članovi porodice, kao i potpredsjednica Kamala Haris i njen suprug Dag Emhof.

Bajden je rekao da mu je bila čast da služi uz Kamalu Haris i dodao da su mu ona i njen suprug postali „dio porodice“.

Bijela kuća je objavila izvještaj sa detaljima o dostignućima Bajden-Haris administracije u zemlji i inostranstvu.

Izvještaj je istakao istorijski ekonomski napredak koji je donio 16,6 miliona radnih mjesta, povećao BDP za 12,6 odsto i povećao prosječno materijalno stanje domaćinstava za 37 odsto. Naglašena su ulaganja u infrastrukturu, čistu energiju i poluprovodnike, kao i Zakon o smanjenju inflacije.

Na spoljnopolitičkom frontu, administracija insistira na tome da dolazećoj Trampovoj administraciji ostavlja „jake karte“.

„Ostavljamo Ameriku sa više prijatelja i jačih saveza, čiji su protivnici slabiji i pod pritiskom. Ameriku koja ponovo vodi, ujedinjuje zemlje i postavlja agendu“, rekao je Bajden.