Bajden u Irskoj ohrabruje nacije da ‘sanjaju zajedno’

Bajden u Irskoj ohrabruje nacije da ‘sanjaju zajedno’

Navodeći svoju porodičnu istoriju kao primer, predsednik Džo Bajden je u četvrtak rekao poslanicima u prepunoj zgradi parlamenta da je priča o irskim imigrantima koji isplovljavaju za SAD u samom srcu „onoga što povezuje Irsku i Ameriku zajedno .”

„Poput mnogih zemalja širom sveta, iako možda više od većine, Sjedinjene Države je oblikovala Irska“, rekao je Bajden u obraćanju na zajedničkoj sednici Oireachtas-a u Leinster House-u. „A vrednosti koje delimo ostaju do danas srž istorijskog partnerstva između našeg naroda i naših vlada.

Bajden je naglasio važnost ekonomskih veza, Feargaila, ujedinjenog fronta u ratu u Ukrajini i zajedničke hitnosti da se upravlja klimatskim promenama. Bajden se obratio parlamentu u okviru svog četvorodnevnog putovanja u Irsku i Severnu Irsku, gde se takođe sastao sa političkim liderima i krenuo u vrtložni obilazak domovine svojih predaka.

Ceann Comhairle Sean O Fearghail, predsednik Daila, donjeg doma parlamenta, rekao je Bajdenu da je Irska imala „ogromnu korist“ od američkih investicija, i napomenuo da to ide u oba smera – Irska je deveti po veličini izvor stranih direktnih investicija u SAD.

„Neka se ova bilateralna investicija dugo nastavi“, rekao je Fearghail uz veselje. On je dočekao Bajdena „kući“ dok ga je predstavio. Bajden je bio četvrti predsednik SAD koji se obratio irskom parlamentu, posle Džona Kenedija, Ronalda Regana i Bila Klintona.

Za Bajdena, Irska je bila pozadina za diskusiju o njegovim omiljenim temama, kao što su dostojanstvo, „mogućnosti“, demokratija – i poezija. On se obratio parlamentu na 84. rođendan njegovog omiljenog pesnika Šejmusa Hinija. O Fearghail je dao Bajdenu potpisanu kopiju Hinijevih pesama, a Hinijeva udovica je bila prisutna na govoru, gledajući kako Bajden citira „Lek u Troji“.

Predsednik je sa poetskim procvatom govorio o tome kako dve nacije mogu „zajedno da sanjaju o horizontima koje ne možemo da vidimo“. Govorio je o poseti okrugu Laut ove nedelje, gledajući u more sa kamenog balkona zamka Karlingford, koji bi bio poslednja irska znamenitost koju je Oven Finegan, Bajdenov pra-pradeda po majci, video pre nego što je otplovio za Njujork 1849. .

„Ove priče su u samom srcu onoga što povezuje Irsku i Ameriku“, rekao je on. „Oni govore o istoriji, definisanoj našim snovima.“

Osamdesetogodišnji Bajden se osvrnuo i na svoje godine, nešto što retko radi javno. Rekao je da je to „na kraju moje karijere, a ne na početku“. On je irskim poslanicima rekao da „možete da vidite koliko imam godina“, rekavši da dolazi na posao iskusniji od bilo kog drugog predsednika u američkoj istoriji.

„To me ne čini boljim ili lošijim, ali mi daje nekoliko izgovora“, rekao je. Očekuje se da će se Bajden ponovo kandidovati za ponovni izbor, a imao bi 82 godine da započne drugi mandat.

Ranije u četvrtak, Bajden se sastao sa Taoiseachom Leom Varadkarom, premijerom Irske, pohvalivši naciju za njen humanitarni rad na dobrodošlici ukrajinskim izbeglicama. Irska je ugostila skoro 80.000 izbeglica iz Ukrajine nakon ruske invazije, i ona je čvrsto podržavala napore koje predvode SAD u ratu. Bajden je rekao da je impresioniran posvećenošću Irske.

„Mislim da su naše vrednosti iste“, rekao je Bajden Varadkaru. „I mislim da su naše brige iste. Tako da se zaista radujem nastavku saradnje sa vama.”

Bajden se takođe sastao sa irskim predsednikom Majklom D. Higinsom u njegovoj velikoj rezidenciji u Dablinu. Dvojica osmogodišnjih vođa sklopili su ruke i smejali se dok su ulazili unutra duž crvenog tepiha. Bajden se u knjigu gostiju potpisao pismom za pesnika-predsednika Irske: „Kao što irska izreka kaže, noge će vas dovesti tamo gde vam je srce. Čast je vratiti se.”

Bajden je pomogao da se lopatom unese zemlja oko sveže zasađenog irskog hrasta, nedaleko od onog koji je godinama ranije zasadio tadašnji predsednik Barak Obama. Takođe je zazvonio na Zvono mira, otkriveno 2008. godine povodom obeležavanja 10. godišnjice Sporazuma o Velikom petku, kojim su okončane decenije nasilja u Severnoj Irskoj. Bajden je zvonio četiri puta, uključujući jedno „za sve moje irske pretke, a četvrto za mir“.

Zatim se zahvalio Higinsu, koji sledeće nedelje puni 82 godine.

„Osećam se odlično i mnogo učim“, rekao je Bajden na Higinsovom imanju. „Znam da zvuči glupo, ali ima mnogo Irskih Amerikanaca, poput mojih rođaka, koji se nikada nisu vratili ovde.

Varadkar i Bajden su takođe razmenili zdravice na banketu za večeru u Dablinskom zamku.

Bajden je otvorio putovanje ranije ove nedelje u Belfastu, u Severnoj Irskoj, gde je obeležio 25. godišnjicu Sporazuma na Veliki petak kojim su okončane godine sektaškog nasilja. Sporazum uz posredovanje SAD doneo je mir regionu Ujedinjenog Kraljevstva gde su „nevolje“ ostavile oko 3.600 mrtvih u bombaškim napadima i drugim napadima.

Obraćajući se parlamentu u četvrtak, Bajden je rekao da bi Ujedinjeno Kraljevstvo „trebalo da sarađuje bliže“ sa Irskom na podršci Severnoj Irskoj. Njegovo podsećanje na važnost održavanja četvrt veka mira u Severnoj Irskoj verovatno će iznervirati neke britanske konzervativce i sindikaliste Severne Irske, koji sumnjaju u mešanje SAD.

Bajden je u Republiku Irsku stigao u sredu, dan nakon što je sleteo u Severnu Irsku. Gomile su se poređale u dubinu od pet i čekale osam sati da vide Bajdena u okrugu Laut, odakle je porodica njegove majke. U gradu Karlingfordu, demokratski predsednik je obišao zamak, zureći u more gde su njegovi preci plovili prema Americi.

Iz prepunog starog paba sa lepljivim drvenim podom, Bajden je priznao da su njegovi preci emigrirali u Sjedinjene Države da bi izbegli glad, ali je dodao: „Kada ste ovde, pitate se zašto bi iko ikada želeo da ode.

Predsednik je bio oduševljen poniranjem u svoje irsko nasleđe, koje često navodi kao pokretačku snagu u svom javnom i privatnom životu. Prema irskom centru za porodičnu istoriju, Bajden je „među „naj Ircima“ od svih američkih predsednika“. Deset od njegovih 16 pra-pra-prababa i deda bili su sa Smaragdnog ostrva.