Centralna banka Australije objavila je u četvrtak da će nova novčanica od 5 dolara imati dizajn u čast „kulture i istorije Prvih Australijanaca“ umesto portreta kralja Čarlsa III. Novčanica trenutno prikazuje pokojnu kraljicu Elizabetu II.
„Monarh će i dalje biti na kovanicama, ali novčanica od 5 dolara će reći više o našoj istoriji i našem nasleđu i našoj zemlji, i ja to vidim kao dobru stvar“, rekao je blagajnik Jim Chalmers novinarima u Melburnu.
Vrijedna oko 3,55 dolara u američkim dolarima, petica je novčanica najmanjeg apoena u Australiji. Procenjuje se da je trenutno u opticaju 208 miliona novčanica, koje prikazuju portret pokojne kraljice na jednoj strani i zgradu australijskog parlamenta u Kanberi na drugoj.
Domorodačke grupe će biti konsultovane o odgovarajućem dizajnu zamene, što je proces koji može potrajati nekoliko godina, saopštila je banka. Trenutni dizajn će za sada ostati u opticaju, a i dalje će biti legalno sredstvo plaćanja. Novi australijski novčić od 50 penija, koji treba da dospeva kasnije ove godine, i dalje će imati portret Čarlsa III.
Elizabeta II je preminula u septembru, posle 70 godina vladavine. Iako je Australija formalno nezavisna od 1901. godine, ona smatra britanskog monarha svojim simboličnim šefom države.
Opoziciona Liberalna partija kritikovala je odluku da se Čarls ukloni sa novčanice, sugerišući da je to bio deo programa vladajućih laburista da pretvore Australiju u republiku. Lider liberala Piter Daton rekao je da iza tog poteza stoji premijer Entoni Albanez i pozvao Australijance da se suprotstave „budnim glupostima koje se dešavaju“.
Banka je objavila da su australijski ministar spoljnih poslova Peni Vong i ministar odbrane Ričard Marles bili u Londonu na sastancima sa britanskim kolegama. Dok je albanska vlada i dalje posvećena „AUKUS“ paktu sa UK i SAD, Vong je podsetila svoje domaćine da identitet Australije više nije prvenstveno britanski.
„Danas, kao moderna, multikulturalna zemlja, dom ljudi više od 300 predaka i najstarije kontinuirane kulture na zemlji, Australija sebe vidi kao da je u Indo-Pacifiku, i da je iz Indo-Pacifika“, rekao je Vong u govor na Kings koledžu u utorak.
„Priča koju pričamo svetu o tome ko smo“, rekao je Vong, „početna je tačka naše spoljne politike“.
Vong, 54, rođena je u Maleziji, ali se preselila u Australiju kada je imala osam godina. Napomenula je da su polovina njene porodice etnički Kinezi, koji su radili na plantažama i kao kućna posluga kod Britanaca.
„Takve priče ponekad mogu da se osećaju neprijatno – za one čije su to priče, i za one koji ih čuju“, rekao je Vong. „Ali razumevanje prošlosti nam omogućava da bolje delimo sadašnjost i budućnost.