Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se iz Londona.
– Poslavlja se pitanje kada ćemo morati da krenemo nazad ne bih li sačekao kancelara Šolca u Beogradu.
– Imaćemo dug bilateralni sastanak u četiri oka. O evropskom putu Srbije, o svim našim političkim pitanjima, KiM, stanju u regionu, razvoju naše ekonomije i kroz agendu rasta i pridruživanje jedinstvenom evropskom tržištu. Takođe o onome što je tema tog dana. Dolazi i potpredsjednik Evropske komisije, predsjednica Evropske banke za obnovu i razvoj, KFV-a- Doći će predstavnici italijanske razvojne banke, glavni šef „Mercedesa“. Očekujemo sa jedne strane potpisivanje memoranduma o razumjevanju oko mineralnih sirovina, vezanih za jedan opšti generalni okvir, koji će potpisati Ministarstvo energenike zajedno sa EU. Ono što je za nas važno – da sve ove institiucije koje sam vam pomenuo, zajedno sa predstavnicima naše vlade, da se potpiše zajednička želja o jednom sveukupnom vrednosnom lancu koji treba da se formira u Srbiji – od litijuma, litijumskih baterija, privlačenja dodatnih investitora, do električnih automobila, gdje očekujemo njihovu pomoć za proizvodnju da dođu u Srbiju, što bi značilo kvantni skok Srbije unaprijed, mnogo više novca i mnogo više bogatstva na naše građanje – naveo je Vučić.
Demantovao je informacije da se potpisuje bilo šta vezano za kopanje litijuma
– Ne potpisuje se sada kopanje. To što je trebalo da se potpiše vi ste već odavno potpisali – i 2001, 2004. i 2006. i u februaru 2012. prije nego što ste izgubili vlast. Mi sada razgovaramo kako da od Srbije napravimo, mnogo brže nego što bi to inače bilo moguće, izuzetno mjesto za život. Kako da ostvarimo prednost u odnosu na sve druge. Brinemo o tome, to je ono što je važno. Hoću da kažem ljudima koji mi vjeruju, nisam tu da objašnjavam onima kojima ne možete da objasnite. Jer podsetiću vas, oni su i protiv brze pruge do Niša, fontane na Slaviji, Beograda na vodi, uvek su protiv apsolutno svega. Nikad ni za šta nisu. Takvim ljudima nikada ništa ne možete ni da objašnjavate. Ja ovo objašnjavam građanima koji žele da čuju, koji vole Srbiju i koji razmišljaju o nečemu. Ja postavljam ljudima pitanje – a šta mislite zašto bi mi to bilo potrebno? Što bih ulazio u sve to? Zbog čega? Zato što mi je to potrebno za neke izbore?
Istakao je da je dva puta zaredom pobjedio na izborima i da se to skoro neće ponoviti u Srbiji, te da bi sada to bilo još ubjedljivije.
– Postavljam pitanje zašto ovo radim. Narod ne bira političare da donose odluke koje se svima sviđaju, nego da donose odluke koje su dugoročnom interesu naroda. Zato to radim, zato se borim, zato to želim. Jer znam šta je to što bi nama moglo da donese. Naravno, pod uslovom da obezbjedimo punu zaštitu životne sredine – da bi ljudi mogli normalno da dišu, normalnu vodu da piju, normalno da žive na svojim ognjištima. Za to ćemo da se borimo. Dalek je to proces i još dugo dugo ima, još 4 godine ima do svega toga, dok to ne uradimo, ali za to moramo da se borimo. I moramo da se borimo da što veći deo sirovine procentualno ostane u našoj zemlji. Rekao sam i našim partnerima na zapadu – rekao sam može mali deo da ide u sirovine, sve ostalo morate iz Srbije da uvozimo baterije. Mi ćemo se snaći koje. Moraju da budu baterije proizvedene u Srbiji, pa bateriju da izvozite koju god hoćete. A kad mi imamo bateriju, onda nam je to više od 55% vrijednosti proizvedenog automobila, onda će svi htjeti da dođu u Srbiju da proizvode automobile. Jer tad nema dodatne carine za izvoz na tržište EU. To je jedan veliki zamajac za razvoj Srbije – naveo je predsjednik.
– Mi smo razorili državu, što plata više nije 329 evra, već je 830 evra. Razorili smo državu što 11 godina gotovo nije promjenjan kurs dinara u odnosu prema evru, dolaru i svakom drugoj čvrstoj valuti, velikoj valuti. A tada se mijenjalo od 75 do 117 u roku od dvije godine. Razorili smo zemlju zato što smo ubjedljivo zemlja sa najvećim privučenim investicijama. Razorili smo zemlju zato što su nam penzije danas gotovo dvostruko veće nego što su bile tada. I to ne u dinarima, već u evrima. Razorili smo zemlju zato što smo izgradili autoputeve kao u Titovo vrijeme. Zato što naša djeca mogu da znaju šta je voz, makar iz Beograda i Novog Sada, uskoro će i iz Niša i to da znaju, a nisu znali u njihovo vrijeme to. Razorili smo zemlju što smo popravili sve njihove pljačkaške privatizacije. Ono što ljudima nisu isplaćene plate 2005. 2006. 2007. Rio Tinto u Srbiju 2001. godine su doveli oni. 2004. prve zakonske odluke i podzakonske akte donose. 2006.
– Niko od prethodnika nikada nije uradio za porodilišta, uložićemo mi sad novo! Nećemo obnavljati staro, prvo Narodni front pa Višegradska. I to kreće sledeće godine. Potpuno novo porodilište. Da majke sa uživanjem mogu donositi decu na svijet. Pitao sam i Lončara, on je agilan i vrijedan čovjek, rekao je da je potrebno mnogo vremena za to. Rekao sam mu: Pozovi majstore, kupite klime, ne zanimaju me procedure. Završite sve to u roku od dan, dva tri. Svaka prostorija će od subote da ima klimu. Neka mene posle gone, važno mi je da majke imaju klimu. Gledaćemo i kad ćemo da uključimo Kostolac B3. Oko svakog sistema imate i podsisteme. I onda neko mora da donese odluku da bismo imali struje. Država nije igračka. Tako je kako je.