Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, ali neće uvoditi sankcije Rusiji, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na Samitu Ukrajina – Jugoistočna Evropa, koji se održava u Dubrovniku.
„Ja sam ukazao na neophodnost poštovanja Povelje UN i držanja tog principa. Nekada nekome odgovara da taj princip poštuje, a kada im ne odgovara oni se brže bolje udalje. Srbija je najbolji primjer za to“, rekao je Vučić.
Komentarišući član u deklaraciji samita o zajedničkim mjerama, Vučić je rekao da je on izmijenjen, kao i da Srbija neće uvoditi sankcije Rusiji.
„Promijenjen je član i podstiču se zemlje da se usklade sa mjerama EU. To je ono što smo izmijenili, tri-četiri stvari i to je bila jedna od stvari, Srbija poštuje svoju politiku — ona je slobodna i slobodarska zemlja. Podržavamo teritorijalni integritet Ukrajine, ali ćemo istovremeno ostati bez uvođenja sankcija Rusiji. To je naša politika“, rekao je Vučić.
Predsjednik Srbije je rekao da se u deklaraciji ne pominje vojna pomoć Ukrajini, kao i da se umjesto o „deokupaciji Krima“ u njoj govori o „teritorijalnom integritetu Ukrajine“.
Vučić je na pitanje novinarke iz Hrvatske rekao da Srbija ne sjedi na „dijve stolice“, već da ima samo jednu – srpsku stolicu, te da vodi svoju nezavisnu politiku.
„Mi ćemo da vodimo svoju politiku, a vi vodite svoju politiku. Nikakav problem mi nemamo. Nemojte da nas nagradite, jedino što smatram važnim je da imamo otvoreni dijalog“, rekao je on.
Istakao je da je njegovo mišljenje „nešto drugačije od mišljenja drugih“, te da je važno postići mir i da ne postoji kompromis koji je loš.
Vučić je istakao da je od početka htio da dođe na samit u Dubrovniku, kao i da je Srbija tražila da se zajednička deklaracija djelimično izmijeni kako bi i on prisustvovao tom sastanku.
„Da nisu izmijenili te stvari koje se tiču striktnih obaveza – baš mene briga za te njihove deskripcije i užasan i strašan jezik, mene interesuje šta stvarno proizilazi iz toga“, istakao je on.
Vučić je rekao da je važno da se sa hrvatskim premijerom ne slaže o karakterizaciji rata iz devedesetih kao „agresije“, ali da je važno otvaranje „iskrenog dijaloga“ sa Hrvatskom i popravljanje odnosa.