Bivši diplomata Zoran Milivojević ocijenio je da izjava izaslanika EU za dijalog Kosova i Srbije Mirosava Lajčaka o neuspjehu poslednje diplomatske inicijative koju su imali on i izaslanik SAD Gabrijel Eskobar jasno pokazuje da njihov scenario nije realan, prenosi Sputnjik.
„Jasno je da politika koju sprovodi Priština odudara od svega onoga što bi trebalo da bude cilj i njihovih zapadnih sponzora u ovom trenutku, i da taj neuspjeh treba prije svega registrovati kao neuspjeh politike i pristupa koje imaju zajedno sa prištinskim vlastima. Drugo, jasno je da bez Zajednice srpskih opština (ZSO), dakle bez onoga što su srpski zahtjevi i ono što stvarno vodi u deeskalaciju nema nikakve šanse da se na terenu bilo šta promijeni,“ ističe Milivojević.
Druga veoma važna stvar, po riječima Milivojevića, jeste da platforma koja se zasniva na takozvanom Ohridskom sporazumu i na kome Zapad insistira da je u pitanju pravno obavezujući sporazum, očigledno nema šanse za uspjeh, jer ne odgovara realnom stanju na terenu.
„Ovo priznanje ja vidim kao rezultat takvog pristupa, Podrška prištinskoj strani očigledno je doživela neuspjeh, a politika prištinske strane ne vodi više ni u nastavak dijaloga, a kamoli u neko političko rješenje koje bi bilo na liniji smirivanja i rešavanja kosovskog pitanja na način kako je to jedino moguće,“ objašnjava Milivojević.
Ističe da se dešava upravo sve ono na šta su Srbija i Srbi upozoravali.
„Ono što može da da šansu dijalogu i šansu da stanje na terenu ipak bude u funkciji mira i stabilnosti, nije uvažavano. I sada se ponovo praktično vraćamo na ono što je i početak i kraj priče, a to je puno ispunjenje Briselskog sporazuma prema odredbama koje su definisane 2013/15. godine kao podloga za rješavanje pitanja u budućnosti. Dakle, kada se ustanovi ZSO onda mogu da budu novi izbori na sjeveru Kosova koji bi bili odraz pravog stanja. Onda bi nastavak razgovora imao smisla i vodio ka normalizaciji odnosa,“ uvjeren je Milivojević.
Druga formula za dalji napredak, smatra, ne postoji ako neko zaista želi politički dijalog, mir i stabilnost.
„Ova njihova ocjena koincidira sa godišnjicom usvajanja Rezolucije 1244 u SB UN. I sada se vidi 24 godine kasnije od kada je ta Rezolucija na sceni da se praktično ništa ne može promijeniti mimo onoga što je definisano tom Rezolucijom. Dakle Kosovo i Metohija je protektorat Ujedinjenih nacija. Treba se vratiti ono što je politički osnov rješavanja kosovskog pitanja,“ kaže Milivojević.