Premijer Grčke Kirijakos Micotakis je danas pozvao stanovnike ostrva Santorini i nekoliko manjih, susjednih, da „budu smireni“ uprkos jakoj seizmičkoj aktivnosti u toj oblasti Egejskog mora gdje rastu strahovanja da predstoji mnogo jači zemljotres.
U Briselu, gdje je na sastanku EU, Micotakis je rekao da stanovnici ostrva treba da postupaju po uputstvima Civilne zaštite koja im je preporučila da se ne približavaju starim, ruševnim zgradama, da ne idu putevima kraj strmina gdje može biti odrona i da se pripreme za eventualnu evakuaciju.
Agencija AP javlja da su na tom vulkanskom grčkom ostrvu zatvorene škole i da su stigla pojačanja hitnih službi pošto se više od 550 zemljotresa dogodilo za deset dana, mada su magnitude manje od pet, ali neki uz jaku tutnjavu, te stanovništvo strahuje od mogućeg jačeg zemljotresa što stručnjaci ne isključuju.
Mjere predostrožnosti naređene su takođe i za susjedna ostrva u Egejskom moru koja su sva popularna među stranim turistima.
Stanovnicima na mobilne telefone ostrva svako malo stižu automatska upozorenja državnih službi zbog zemljotresa uz preporuke šta da rade.
Vlasti su zabranile pristup nekim oblastima uz more, uključujući staru luku Santorinija, pod liticom uz potopljeni deo kratera vulkana koji je duboko pod morem od eksplozije 1.600 godina prije Nove ere. Tada je ostrvo većim dijelom razoreno, te se od toga i od poplavnog talasa – cunamija koji je na jugu udario udaljeno ostrvo Krit, ugasila tada vrhunska Minojska civilizacija.
Zbog seizmičke aktivnosti za koju naučnici kažu da nije nužno povezana s vulkanom Santorinija čija poslednja erupcija bila 1950. godine, tokom vikenda su zasjedale najviše institucije Grčke i koordinirale mjere koje se preduzimaju.
Spasilački timovi vatrogasne službe sa psima tragačima stigli su sinoć i podigli šatore na trgovima. Meštanima i turistima je rečeno da se ne okupljaju u zatvorenom prostoru, a hotelima i svima drugima je naređeno da isprazne bazene, da bi se smanjila potencijalna šteta od jačeg zemljotresa.
Santorini je vodeće turističko odredište, gdke svakodnevno stižu avioni i brodovi, a od danas je grčka avio-kompanija Edžian uvela dodatne letove prije svega za one koji bi da odu dok se stanje ne smiri.
Ostrvo privlači više od tri miliona posjetilaca godišnje u svoja sela, kuća specifične arhitekture, okrečenih u bijelo, izgrađena duž dramatičnih litica nastalih eksplozijom vulkana pre više od 3.500 godina.
Grčki seizmolog Gerasimos Papadopulos je upozorio da bi dosadašnji slijed zemljotresa koji na seizmičkim mapama izgleda kao gust, rastući niz tačaka između ostrva Santorini, Ios, Amorgos i Anafi mogao i da naznači veći potres.
Seizmolog je rekao da su svi scenariji otvoreni, da raste i broj potresa i njihova magnituda, da su tektonsko, a ne vulkanskog porekla, i da je porastao nivo rizika.
U najvećem mjestu Santorinija, Firi, vlasti su odredile mjesta okupljanja za mještane u pripremi za potencijalnu evakuaciju, mada je gradonačelnik Nikos Zorzos naglasio da su mjere preventivne.
„Moramo da obavimo pripreme, ali biti pripremljen za nešto ne znači i da će se to dogoditi. Ponekad u izveštajima možda ima preterivanja, a ljudi treba da ostanu mirni“, rekao je gradonačelnik.