Mačići i mačke, bilo da žive u zatvorenom ili na otvorenom, mogu biti izloženi bolestima uzrokovanim virusima ili bakterijama. Vakcinacije pomažu u zaštiti naših mačjih prijatelja tako što sprečavaju širenje ovih bolesti i jačaju odbranu njihovog tela od potencijalno fatalnih bolesti.
Zbog toga, dr Lori Teler, klinički vanredni profesor na Teksaškoj školi veterinarske medicine i biomedicinskih nauka A&M, podstiče vlasnike da vakcinišu svoje mačiće i mačke protiv uobičajenih, ali fatalnih bolesti pre nego kasnije.
„Mačići bi trebalo da počnu sa pedijatrijskim posetama veterinaru kada budu stari 6–8 nedelja, gde će se vakcinacije u početku davati kao serija dok životinja ne napuni 16–20 nedelja“, rekao je Teler. „S druge strane, mačke usvojene kao odrasle osobe treba da posete veterinara i da se vakcinišu što je pre moguće.
Neke uobičajene bolesti od kojih mačke treba da budu zaštićene su panleukopenija, virusna bolest uzrokovana mačjim parvovirusom i rinotraheitis, infekcija koja dovodi do infekcija gornjih disajnih puteva.
„Ako mačka dobije panleukopeniju, sva njena bela krvna zrnca su izbrisana, ostavljajući je nesposobnom da se izbori sa bilo kojom drugom infekcijom; ova bolest često dovodi do smrti“, rekao je Teller. „Pored toga, kada mačka ima rinotraheitis, mačke će generalno postati nosioci života i mogu doživeti izbijanje respiratornih problema kada su pod stresom ili kada im je imuni sistem potisnut.
Teller je objasnio da postoji kombinovana vakcina koja može zaštititi mačke od panleukopenije, rinotraheitisa i kalicivirusa, virusa koji uzrokuje infekcije gornjih disajnih puteva i čireve — ili rane koje se razvijaju u mačjim ustima i na jeziku.
Pored toga, mačke koje izlaze napolje treba da budu vakcinisane protiv mačje leukemije, veoma zaraznog virusa koji se lako širi između mačaka.
„Mačja leukemija se najčešće širi putem pljuvačke i nazalnih sekreta, tako da mačke koje dele činije za hranu i vodu, neguju jedna drugu ili se ujedaju u tuči mogu da prenesu virus“, objasnio je Teler. „Ovaj virus može dovesti do potisnutog imunološkog sistema i ostaviti mačku podložnom drugim infekcijama, kao i raku, a sve to može biti fatalno.
Postoje i vakcine koje su mačke potrebne bez obzira na njihov način života, kao što je besnilo. Teler je istakao da besnilo, koje je skoro uvek fatalno, na mačke mogu da prenesu divlje životinje, uključujući slepe miševe, kojote, rakune i tvorove.
Osim vakcinacije, Teller predlaže da vlasnici zaštite svoje mačke od bolesti koje prenose komarci, buve i krpelji.
„Održavanje kućnih ljubimaca na preventivnim mjerama tokom cijele godine ubiće buve i krpelje i spriječiti razvoj bolesti srčanog crva i crijevnih parazita, koji mogu biti zarazni za ljude“, rekao je Teller.
Konačno, poseta veterinaru će pomoći da se utvrdi da li vašem mačiću ili mački treba dodatne vakcinacije.
„Starost vaše mačke, okruženje i trenutni zdravstveni status mogu pomoći vašem veterinaru da najbolje odredi odgovarajuću vakcinaciju za vašeg ljubimca“, rekao je Teller. „Vakcinacije štite naše kućne ljubimce od raznih bolesti koje mogu izazvati značajnu bolest ili smrt i uvek su jeftinije od troškova lečenja bolesti.
Vakcinacije su od vitalnog značaja za zaštitu kućnih ljubimaca od bolesti, a vakcinacijom mačića i mačaka od opasnih bolesti, vlasnici mogu osigurati da njihov mačji prijatelj živi zdrav i srećan život.