BiteDance – kineska matična kompanija TikTok-a – objavila je u četvrtak da je sprovela internu istragu koja je otkrila da je nekoliko njenih zaposlenih neprikladno pristupilo podacima američkih korisnika, uključujući dva novinara.
U internom imejlu kompanije koji je pogledao Njujork tajms, kompanija je saopštila da je ovog leta zadužila četiri zaposlena da pronađu izvor za koje se sumnja da je došlo do curenja internih komunikacija. Tokom svoje pretrage, radnici su odlučili da dobiju pristup IP adresama i drugim podacima brojnih američkih građana putem njihovih TikTok naloga, ali na kraju nisu uspeli da pronađu bilo kakvo curenje.
Među onima čijim podacima je pristupljeno bile su novinarke Emili Baker-Vhite, koja radi za Forbs, i Cristina Criddle iz Fajnenšel tajmsa, prema imejlu kompanije, koji nije otkrio identitet drugih pogođenih korisnika TikTok-a.
BiteDance kaže da je od tada otpustio sva četiri zaposlena uključena u šemu, napominjući da su dvojica od njih bila smeštena u Kini, dok su ostali radili u SAD. Kompanija je takođe saopštila da je restrukturirala svoj tim za internu reviziju i rizik i uklonila svaki pristup američkim podacima iz tog odeljenja.
Najava dolazi nakon što je Forbs u oktobru objavio članak u kojem optužuje bajtedans-ov tim sa sedištem u Kini da koristi TikTok aplikaciju za praćenje ličnih lokacija određenih američkih građana.
TikTok je prvobitno negirao optužbe, insistirajući da nije prikupljao „precizne informacije o GPS lokaciji od američkih korisnika“, već je koristio samo IP adrese da bi pomogao u prikazivanju „relevantnog sadržaja i oglasa“.
Ranije su američki zakonodavci, kao i prethodne dve administracije, izrazili zabrinutost zbog rizika privatnosti i bezbednosti TikToka. Godine 2020. bivši američki predsednik Donald Tramp čak je naložio vladi da razmotri potpunu zabranu platforme društvenih medija, nazivajući to pretnjom nacionalnoj bezbednosti.
Iako do potpune zabrane nikada nije došlo, guverneri iz brojnih država su zvanično zabranili instaliranje TikTok-a na sve uređaje koje je izdala vlada. Američki senatori su takođe predstavili predlog da se zaposlenima u saveznoj vladi zabrani korišćenje aplikacije na uređajima u vlasništvu države. Republikanski senator Džoš Holi nazvao je TikTok „trojanskim konjem za Komunističku partiju Kine“.
Peking je odbacio ove optužbe kao pokušaj američkih zakonodavaca da diskredituju kineskog tehnološkog giganta koji se takmiči sa zapadnim platformama društvenih medija.