Tesla dobija sudski nalog Ministarstva pravde za samovozeće automobile

Tesla dobija sudski nalog Ministarstva pravde za samovozeće automobile

Američko ministarstvo pravde zatražilo je dokumente od kompanije Tesla Inc. u vezi sa njenim funkcijama autopilota i „potpune samovožnje“, prema regulatornom podnesku.

„Prema našim saznanjima nijedna vladina agencija u bilo kojoj istrazi koja je u toku nije zaključila da je došlo do bilo kakvog prekršaja“, rekao je Tesla u podnesku Komisiji za hartije od vrednosti u utorak.

Proizvođač električnih vozila sa sedištem u Ostinu u Teksasu upozorio je da bi, ako vlada odluči da sprovede mere sprovođenja, to moglo da ima značajan negativan uticaj na njegovo poslovanje.

U utorak je ostavljena poruka u kojoj se traži komentar od Ministarstva pravde.

Tesla se već suočava sa višestrukim istragama od strane Nacionalne uprave za bezbednost saobraćaja na autoputu zbog problema sa svoja dva sistema za pomoć vozaču, autopilotom i „potpunom samostalnom vožnjom“.

Uprkos njihovim imenima, Tesla i dalje kaže na svojoj veb stranici da automobili ne mogu sami da se voze. Tesla koji koristi „Full Self-Driving“ može da se kreće putevima u mnogim slučajevima, ali stručnjaci kažu da sistem može da pravi greške, što čak i izvršni direktor Elon Musk priznaje. „Ne kažemo da je sasvim spreman da nema nikoga za volanom“, rekao je izvršni direktor Musk u oktobru.

Sistemi su pod istragom NHTSA od juna 2016. godine kada je vozač koji je koristio autopilot poginuo nakon što je njegova Tesla pala ispod traktorske prikolice koja mu je prelazila put na Floridi. Zasebna istraga o Teslama koje su koristile autopilot kada su se zaletele u vozila hitne pomoći počela je u avgustu 2021. Najmanje 14 Tesli koje su se zaletele u vozila hitne pomoći dok su koristile sistem autopilota.

Uključujući nesreću na Floridi, NHTSA je poslala istražitelje na 35 Teslinih nesreća za koje se sumnja da su korišćeni automatizovani sistemi. Devetnaest ljudi je poginulo u tim nesrećama, uključujući dva motociklista.

„Full Self-Driving“ se pojavio u prodaji krajem 2015. godine i Musk od tada koristi to ime. Trenutno košta 15.000 dolara za aktiviranje sistema. Te godine, Musk je rekao da će kompanija imati punu autonomiju za oko tri godine.

On je 2019. obećao flotu autonomnih robotaksi do 2020. godine, a početkom 2022. rekao je da će automobili biti autonomni te godine.

Od 2021. Tesla sprovodi beta testiranje „Potpune samovožnje“ koristeći vlasnike koji nisu prošli obuku o sistemu, ali ih kompanija aktivno nadgleda. Tesla je ovog meseca saopštio da učestvuje 400.000 vlasnika.

Zagovornici bezbednosti automobila i vladini istražitelji dugo su kritikovali Teslin sistem za praćenje kao neadekvatan. Pre tri godine Nacionalni odbor za bezbednost saobraćaja naveo je loše praćenje kao faktor koji doprinosi fatalnom padu Tesle u Kaliforniji 2018. Odbor je preporučio bolji sistem, ali je rekao da Tesla nije odgovorio.

NHTSA je u dokumentima navela da su se dogodile brojne Tesline nesreće u kojima su vozači držali ruke na volanu, ali i dalje nisu obraćali pažnju. Agencija je saopštila da se autopilot koristi u oblastima gde su njegove mogućnosti ograničene i da mnogi vozači ne preduzimaju mere da izbegnu sudare uprkos upozorenjima iz vozila.

Pored toga, Nacionalni odbor za bezbednost u saobraćaju je 2020. godine utvrdio da Teslin sistem da bi se osiguralo da vozači obraćaju pažnju nije adekvatan i da bi trebalo da bude ograničen na oblasti u kojima može bezbedno da radi.

U premarket trgovanju akcije Tesle su skliznule za 1,3%.