Nakon usvajanja novog zakona u Kanadi, kompanija Meta, koja je vlasnik popularnih društvenih mreža Facebook i Instagram, odlučila je da ukloni pristup vijestima za svoje korisnike u ovoj zemlji. Ovaj potez dolazi kao reakcija na nedavno usvojeni Online News Act, zakon čiji je cilj da natjera tehnološke giganate, kao što su Google i Meta, da plaćaju izdavačima vijesti za njihov sadržaj.
Zakon je prošle nedjelje odobren od strane Senata i uskoro bi trebao da bude formalno usvojen. Ovaj zakon predstavlja podršku novinskim organizacijama koje su se suočile sa drastičnim padom prihoda od oglasa u eri interneta.
Meta je najavila da će uklanjanje vijesti sa svojih platformi za korisnike u Kanadi biti postepeno sprovedeno u narednim mjesecima. „Danas potvrđujemo da će pristup vijestima biti ukinut na Facebooku i Instagramu za sve korisnike u Kanadi prije nego što Zakon o online vijestima stupi na snagu“, saopšteno je iz Mete nakon usvajanja zakona.
Kompanija Google, koja se takođe našla na udaru ovog zakona, ranije je izrazila nezadovoljstvo tvrdeći da je kanadski zakon previše strog. Predlagane su izmjene kako bi se zakon ublažio, ali je federalna vlada Kanade odbila ovu ideju. Premijer Džastin Trudo optužio je Meta i Google za „taktike zastrašivanja“ u svojoj kampanji protiv ovog zakona. Situacija u Kanadi nije jedinstvena. Meta i Google suočili su se sa sličnim zakonima u Australiji, dok Kalifornija i Novi Zeland razmatraju donošenje sličnih zakona u cilju podrške lokalnim izdavačima vijesti. U Australiji, Facebook je vratio vijesti na platformu nakon što je vlada pristala na izmjene nakon razgovora.
Iako su tehnološki giganti izrazili nezadovoljstvo ovim zakonima, izdavači vijesti, posebno oni koji služe lokalnim područjima, insistiraju na tome da su prihodi od ovih zakona neophodni kako bi ostali operativni, s obzirom na to da velike tehnološke kompanije uzimaju veliki dio prihoda od oglasa. Zakon o online vijestima u Kanadi predstavlja pokušaj rješavanja ove neravnoteže na tržištu.