Elon Musk je deblokirao naloge nekoliko novinara koji su suspendovani sa Tvitera zbog navodnog kršenja politike „dokking“ platforme.
Šef društvenih medija ponovo je aktivirao naloge koji su delili podatke o milijarderovim letovima, nakon masovne reakcije javnosti i ankete koju je sproveo na Tviteru.
„Narod je progovorio. Nalozima koji su dokkirali moju lokaciju sada će biti ukinuta suspenzija“, napisao je Mask na Tviteru u petak.
Izvršni direktor Tvitera je ranije održao anketu u kojoj je pitao korisnike platforme da li žele da se nalozi novinara vrate ‘sada’ ili ‘za sedam dana’. Ukupno 58,7% se opredelilo za prvu opciju, sa skoro 3,7 miliona ljudi koji su učestvovali u glasanju.
Tviter je u četvrtak zabranio naloge nekoliko novinara visokog profila, uključujući Rajana Meka iz Njujork tajmsa, Dru Harvela iz Vašington posta i Donija O’Salivena iz Si-En-Ena.
Prema Musk-u, oni su prijavili i podelili veze sa ElonJet-om, nalogom koji je pratio milijarderove letove, što je navodno kršenje Tvitterove politike „dokkinga“. Milijarder je takođe tvrdio da su novinari otkrili njegovu „tačnu lokaciju u realnom vremenu“, za koju je rekao da predstavlja objavljivanje „koordinata atentata“.
„Ako bi neko objavio lokacije i adrese novinara NIT-a u realnom vremenu, FBI bi vodio istragu, bilo bi saslušanja na Kapitol Hilu i Bajden bi držao govore o kraju demokratije!“ dodao je on.
Sam ElonJet, koji je isključivo pratio kretanje privatnog aviona milijardera, takođe je bio zabranjen, iako je naveo da samo deli javno dostupne podatke.
Nakon što je Musk suspendovao naloge novinara, naišao je na žestoku vatru. Kritičari su ga optužili za licemerje, s obzirom da je šef Tvitera sebe jednom opisao kao „apsolutistu slobode govora“.
To je takođe izazvalo reakciju Ujedinjenih nacija i EU. Portparol UN Stefan Dužarik rekao je da je globalno telo „veoma uznemireno samovoljnom suspenzijom naloga novinara“. „Taj potez predstavlja opasan presedan u vreme kada se novinari širom sveta suočavaju sa cenzurom, fizičkim pretnjama i još gore“, dodao je on.
U međuvrijemenu, EU je upozorila Elona Maska da bi Tviter mogao da bude meta sankcija zbog tog poteza.
Izvršni direktor Tesle, koji je krajem oktobra završio svoj posao za kupovinu Tvitera vrijedan 44 milijarde dolara, ranije je izjavio da se njegova „posvećenost slobodi govora proteže čak i na to da neće zabraniti nalog koji prati moj avion, iako je to direktan rizik za ličnu bezbjednost“.