NASA TESS otkriva drugi sviet planetarnog sistema veličine Zemlje

NASA TESS otkriva drugi sviet planetarnog sistema veličine Zemlje

Koristeći podatke sa NASA-inog satelita za istraživanje tranzitnih egzoplaneta, naučnici su identifikovali svet veličine Zemlje, nazvan TOI 700 e, koji kruži unutar naseljive zone svoje zvezde – raspona udaljenosti na kojima bi se voda u tečnom stanju mogla pojaviti na površini planete. Svet je 95% veličine Zemlje i verovatno je stenovit.

Astronomi su ranije otkrili tri planete u ovom sistemu, nazvane TOI 700 b, c i d. Planeta d takođe kruži u zoni pogodnoj za život. Ali naučnicima je bila potrebna dodatna godina TESS posmatranja da bi otkrili TOI 700 e.

„Ovo je jedan od samo nekoliko sistema sa više, malih planeta u naseljivim zonama za koje znamo“, rekla je Emili Gilbert, postdoktorski saradnik u NASA-inoj Laboratoriji za mlazni pogon u južnoj Kaliforniji koja je vodila rad. „To čini sistem TOI 700 uzbudljivom perspektivom za dodatno praćenje. Planeta e je oko 10% manja od planete d, tako da sistem takođe pokazuje kako nam dodatna TESS posmatranja pomažu da pronađemo sve manje i manje svetove.“

Gilbertova je u ime svog tima predstavila rezultat na 241. sastanku Američkog astronomskog društva u Sijetlu. Rad o novootkrivenoj planeti prihvatio je The Astrophisical Journal Letters.

TOI 700 je mala, hladna M patuljasta zvezda koja se nalazi oko 100 svetlosnih godina od nas u južnom sazvežđu Dorado. Gilbert i drugi su 2020. godine objavili otkriće planete d veličine Zemlje, u nastanjivoj zoni, koja je u orbiti od 37 dana, zajedno sa još dva sveta.

Najdublja planeta, TOI 700 b, je oko 90% veličine Zemlje i kruži oko zvezde svakih 10 dana. TOI 700 c je preko 2,5 puta veći od Zemlje i završava orbitu svakih 16 dana. Planete su verovatno plimno zaključane, što znači da se okreću samo jednom po orbiti tako da je jedna strana uvek okrenuta ka zvezdi, baš kao što je jedna strana Meseca uvek okrenuta ka Zemlji.

TESS prati velike delove neba, zvane sektori, otprilike 27 dana u isto vreme. Ovi dugi pogledi omogućavaju satelitu da prati promene zvezdanog sjaja izazvane prelaskom planete ispred svoje zvezde iz naše perspektive, događaj koji se naziva tranzit. Misija je koristila ovu strategiju za posmatranje južnog neba počevši od 2018. godine, pre nego što se okrenula ka severnom nebu. Godine 2020. vratio se na južno nebo radi dodatnih posmatranja. Dodatna godina podataka omogućila je timu da precizira originalne veličine planeta, koje su oko 10% manje od početnih proračuna.

„Da je zvezda malo bliža ili planeta malo veća, možda bismo uspeli da uočimo TOI 700 e u prvoj godini TESS podataka“, rekao je Ben Hord, doktorant na Univerzitetu Merilend, Koledž Park i diplomirani istraživač u NASA-inom centru za svemirske letove Godard u Grinbeltu, Merilend. „Ali signal je bio toliko slab da nam je bila potrebna dodatna godina posmatranja tranzita da bismo ga identifikovali.“

TOI 700 e, koji takođe može biti zaključan sa plimom, potrebno je 28 dana da kruži oko svoje zvezde, postavljajući planetu e između planeta c i d u takozvanu optimističku naseljivu zonu.

Naučnici definišu optimističku nastanjivu zonu kao raspon udaljenosti od zvezde gde bi tečna površinska voda mogla biti prisutna u nekom trenutku u istoriji planete. Ova oblast se proteže sa obe strane konzervativne naseljive zone, opsega za koji istraživači pretpostavljaju da bi tečna voda mogla postojati tokom većeg dela životnog veka planete. TOI 700 d orbitira u ovom regionu.

Pronalaženje drugih sistema sa svetovima veličine Zemlje u ovom regionu pomaže planetarnim naučnicima da saznaju više o istoriji našeg solarnog sistema.

Nastavna studija sistema TOI 700 sa svemirskim i zemaljskim opservatorijama je u toku, rekao je Gilbert, i mogla bi dati dodatni uvid u ovaj redak sistem.

„TESS je upravo završio drugu godinu posmatranja severnog neba“, rekla je Alison Jangblod, istraživač astrofizičar i zamenik naučnika projekta TESS u Godardu. „Radujemo se drugim uzbudljivim otkrićima skrivenim u riznici podataka misije. Informacije o časopisu: Astrophisical Journal Letters