Demonstranti su u petak poremetili saobraćaj u Parizu dok su ljutiti kritičari, politički protivnici i sindikati širom Francuske osudili odluku predsednika Emanuela Makrona da u parlamentu bez glasanja iznudi predlog zakona o podizanju starosne granice za penzionisanje sa 62 na 64 godine.
Očekuje se da će opozicione stranke kasnije u petak pokrenuti procedure za glasanje o nepoverenju vladi koju predvodi premijerka Elizabet Born. Glasanje će se verovatno održati početkom sledeće nedelje.
Makron je u četvrtak naredio Bornu da ima posebna ustavna ovlašćenja da progura veoma nepopularan zakon o penzijama bez glasanja u Narodnoj skupštini, donjem domu francuskog parlamenta.
Njegov proračunati rizik razbesneo je opozicione poslanike, mnoge građane i sindikate. Hiljade ljudi okupilo se u četvrtak na protestu na Place de la Concorde, okrenutom prema zgradi Narodne skupštine. Kako je pala noć, policajci su u talasima jurišali na demonstrante da očiste mesto. Male grupe su se zatim kretale obližnjim ulicama u šik četvrti Champs-Elisees. paljenje uličnih požara.
Slične scene ponovile su se i u brojnim drugim gradovima, od Rena i Nanta u istočnoj Francuskoj do Liona i južnog lučkog grada Marseja, gde su razbijeni izlozi i izlozi banaka, prenose francuski mediji.
Francuski ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanin rekao je u petak za radio stanicu RTL da je tokom noći uhapšeno 310 ljudi. Najviše hapšenja, njih 258, izvršeno je u Parizu, navodi Darmanin.
Sindikati koji su organizovali štrajkove i marševe protiv veće starosne granice za odlazak u penziju rekli su da će narednih dana biti održano više skupova i protestnih marševa. „Ova penziona reforma je brutalna, nepravedna, neopravdana za svet radnika“, izjavili su oni.
Makron je predložio izmene penzija ključnim prioritetom svog drugog mandata, tvrdeći da su reforme potrebne kako bi se francuska ekonomija učinila konkurentnijom i kako bi se sprečio da penzijski sistem zapadne u deficit. Francuska, kao i mnoge bogatije zemlje, suočava se sa nižim natalitetom i dužim životnim vekom.
Makron je odlučio da se pozove na posebna ovlašćenja tokom sastanka vlade nekoliko minuta pre zakazanog glasanja u Narodnoj skupštini, gde zakon nije imao garanciju da će obezbediti podršku većine. Senat je ranije u četvrtak usvojio zakon.
Opozicioni poslanici su tražili od vlade da se povuče. Ako prođe očekivano glasanje o nepoverenju, za šta je potrebno odobrenje više od polovine Skupštine, to bi bilo prvo od 1962. godine i primoralo bi vladu da podnese ostavku. To bi takođe značilo kraj Makronovog plana reforme penzionisanja.
Makron bi mogao ponovo da imenuje Borna ako želi, a novi kabinet bi bio imenovan. Ukoliko predlog ne uspe, smatraće se da je predlog zakona o penzijama usvojen.