Militanti su u četvrtak ispalili baraž raketa iz Libana na Izrael, saopštila je izraelska vojska, primoravajući ljude preko severne granice Izraela u skloništa za bombe, ranivši najmanje jednu osobu i pojačavajući regionalne tenzije dok Izraelci proslavljaju jevrejsku Pashu. .
Kao odgovor, izraelski tenkovi duž granice ispalili su granate prema dva grada na jugu Libana, izvestila je libanska državna Nacionalna novinska agencija.
Rakete iz južnog Libana, gde postoje redovne tenzije između izraelske vojske i Hezbolaha, šiitske militantne grupe koju podržava Iran i koja ima vlast u većem delu južnog Libana, izazvale su strah od većeg požara. Tokom protekla dva dana, tenzije su već naglo porasle na najistaknutijem svetom mestu Jerusalima i duž granice Izraela sa pojasom Gaze.
Mirovne snage UN u južnom Libanu, poznate kao UNIFIL, navele su u saopštenju da je bilo „više raketnih lansiranja iz južnog Libana prema Izraelu“ i da je izraelska vojska obavestila UNIFIL da je aktivirao svoj odbrambeni sistem Gvozdene kupole kao odgovor.
Šef mirovnih snaga, general-major Aroldo Lazaro, bio je u kontaktu i sa libanskim i izraelskim vlastima, navodi se u saopštenju. „Trenutna situacija je izuzetno ozbiljna. UNIFIL poziva na uzdržanost i izbegavanje dalje eskalacije“, dodaje se.
Ranije u četvrtak i kasno u sredu uveče, palestinski militanti u Gazi ispalili su rakete prema Izraelu u znak protesta zbog eskalacije u kompleksu džamije Al-Aksa u srcu starog grada Jerusalima.
Nijedna frakcija u Libanu nije preuzela odgovornost za salve raketa, koje su aktivirale sirene za vazdušni napad širom severa zemlje i za koje izraelski mediji procenjuju da su veće od prethodnih lansiranja iz Libana poslednjih godina.
Libanski bezbednosni zvaničnici koji su govorili pod uslovom anonimnosti jer nisu bili ovlašćeni da obaveštavaju medije rekli su da su rakete ispaljene iz područja palestinskog izbegličkog kampa – što sugeriše da su rakete ispalili palestinski militanti sa sedištem u Libanu.
Izraelska vojska je saopštila da je jednu od raketa oborio izraelski protivvazdušni odbrambeni sistem Gvozdena kupola i nije odmah rekla koliko je projektila pogodilo zemlju. Izraelski lekari su izvestili da je 19-godišnji muškarac pogođen gelerima i lakše ranjen, dok je 60-godišnja žena povređena nakon pada dok je trčala ka skloništu za bombe.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da će sazvati svoj bezbednosni kabinet kasno u četvrtak kako bi razgovarao o napadu i mogućoj odmazdi. Izraelske snage granatirale su južni Liban kao odgovor na raketnu vatru, saopštili su izraelski i libanski bezbednosni zvaničnici. Libanska državna Nacionalna novinska agencija izvestila je da su izraelski tenkovi duž granice gađali dva grada u blizini palestinskog izbegličkog kampa Rašidije.
Palestinska militantna grupa Islamski džihad pozdravila je rakete kao „herojsku operaciju protiv izraelskih zločina u džamiji Al-Aksa“. Vođa palestinske grupe Hamas koja vlada Gazom Ismail Hanije takođe je stigao u Bejrut u sredu, javili su libanski državni mediji.
Kompleks u kojem se nalazi džamija Al-Aksa je treće najsvetije mesto u islamu i nalazi se na vrhu brda poznatom Jevrejima kao Brdo hrama, poštovano kao najsvetije mesto u judaizmu. Sukobne tvrdnje u vezi sa lokacijom su se i ranije prelivale u nasilje, uključujući krvavi 11-dnevni rat pre dve godine između Izraela i Hamasa, islamske militantne grupe koja vlada Gazom.
U protekle dve noći — promenljivo vreme tokom kojeg se muslimanski sveti mesec Ramazan i jevrejski praznik Pesah preklapaju — Palestinci su pokušali da se zabarikadiraju u džamiji u znak protesta zbog pretnji religioznih Jevreja da će žrtvovati životinje na svetom mestu i preko uočili izraelska ograničenja muslimanskih molitvi.
Palestinci pokušavaju da se mole preko noći u džamiji, što je obično dozvoljeno samo tokom poslednjih 10 dana mesečnog praznika. Poslednjih dana izraelska policija je upala u džamiju, ispaljivajući suzavac i šok bombe i žestoko tukući Palestince, koji su palili petarde i bacali kamenje.
Libanska militantna grupa Hezbolah osudila je juriš na džamiju, nazvavši to „flagrantnim kršenjem vernika u Jerusalimu koje je narušilo verske, moralne i ljudske vrednosti“.
Muslimanski lideri širom Bliskog istoka kritikovali su izraelske akcije u Al-Aksi, uključujući turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, čija se zemlja nedavno pomirila sa Izraelom i obnovila pune diplomatske veze.
„Intervencije i pretnje protiv istorijskog statusa i duhovnosti džamije Al-Aksa, kao i prava Palestinaca na život i vjerska uvjerenja moraju da se okončaju“, rekao je Erdogan za tursku TV 24.