Prevencija raka grlića materice

Prevencija raka grlića materice

Tiho, ali smrtonosno. Ovo su reči koje se često koriste za opisivanje raka grlića materice — sporo rastuće bolesti koja retko izaziva simptome u svojim ranim fazama.

Više od 11.000 žena u SAD ima dijagnozu raka grlića materice svake godine, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, a za neke će biti prekasno da dobiju efikasan tretman.

Rak grlića materice je skoro uvek uzrokovan humanim papiloma virusom (HPV) — najčešćom seksualno prenosivom infekcijom u Sjedinjenim Državama. Pogađajući otprilike 79 miliona Amerikanaca, HPV se može otkriti u 93% svih karcinoma grlića materice.

Ipak, sam virus nije dovoljan da izazove rak grlića materice. Ostali faktori koji doprinose uključuju sledeće:

„HPV je veoma čest; do 80% seksualno aktivnih ljudi je bilo izloženo u nekom trenutku svog života“, kaže Summer Devdnei, MD, ginekološki onkolog u Medicinskom centru Univerziteta Rush. „Ali velika većina nikada ne razvije nikakve simptome, a imuni sistem tela obično može sam da očisti HPV u roku od dve godine.“

Kod nekih žena, međutim, određeni sojevi HPV-a izazivaju promene u ćelijama grlića materice, koje onda mogu postati kancerogene.

Ovde Devdnei nudi pet saveta za smanjenje rizika od raka grlića materice:

1. Uradite rutinske Papa testove

Papa testovi omogućavaju lekarima da otkriju abnormalnosti—promene na ćelijama na grliću materice—i preduzmu mere pre nego što se rak grlića materice razvije.

„Žene treba da rade Papa test najmanje jednom u tri godine, počevši od 21 godine“, kaže Djudni. „Kada navršite 30 godina, preporučujemo Papa test svakih pet godina sve dok imate HPV testiranje sa Papom i rezultati su negativni.

„Pored toga, svako krvarenje tokom snošaja treba da proceni ginekolog“, dodaje ona.

Prema Američkom društvu za rak, između 60% i 80% žena u Sjedinjenim Državama sa novodijagnostikovanim invazivnim karcinomom grlića materice nije imalo Papa test u poslednjih pet godina. I, što je još alarmantnije, mnoge od ovih žena nikada nisu imale ispit.

2. Pratite abnormalne Papa testove

Ako postoji infekcija, vaš lekar će vas lečiti i ponoviti Papa test kasnije. Ako pregled ili Papa test sugerišu nešto drugo osim infekcije, vaš lekar će uraditi druge testove kako bi utvrdio problem.

U nekim slučajevima kada su žene imale prethodne abnormalne rezultate Papa testa, lekari takođe mogu da urade HPV DNK test, koji može otkriti HPV na grliću materice.

3. Vakcinišite se

„Imamo vakcinu protiv raka“, kaže Djudni. „Iskoristi to!“

Dve vakcine, Cervarik i Gardasil, dostupne su za zaštitu od tipova HPV-a koji izazivaju najviše karcinoma grlića materice, kao i analnog karcinoma kod muškaraca. Vaš lekar će sa vama razgovarati o rasporedu doziranja. Ovo su preporuke za vakcinaciju protiv HPV-a, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti:

„Ako ne ispunjavate uslove, ali vaša deca su odgovarajućeg uzrasta, razmislite o tome da ih odvedete na vakcinaciju“, kaže Djudni. „Ali važno je znati da čak i ako niste bili vakcinisani kao dete, i dalje možete dobiti vakcinu do 26 godina.“

CDC snažno podstiče adolescente da se vakcinišu pre nego što budu izloženi HPV-u. Međutim, čak i ako ste već bili zaraženi jednim ili više tipova HPV-a, vakcina vas i dalje može zaštititi od drugih tipova HPV-a.

4. Vežbajte siguran seks

Studije su pokazale da žene koje imaju mnogo seksualnih partnera povećavaju rizik od razvoja HPV-a i rizik od raka grlića materice.

„A ako ste seksualno aktivni, koristite kondom svaki put kada imate seks“, dodaje Djudni. „Nezaštićeni seks dovodi vas u opasnost od zaraze polno prenosivim bolestima koje mogu povećati rizik od dobijanja HPV-a i znatno povećati vaše šanse za razvoj prekanceroznih promena na grliću materice.

Ali dok kondomi pomažu da se smanji rizik od razvoja bolesti povezanih sa HPV-om, uključujući rak grlića materice, imajte na umu da HPV može inficirati područja koja nisu pokrivena kondomom, tako da kondomi možda neće u potpunosti zaštititi od HPV-a. Zbog toga je od suštinskog značaja da se vakcinišete protiv HPV-a pored upotrebe kondoma.

5. Prestanite pušiti

Pušenje cigareta udvostručuje rizik od razvoja raka grlića materice. Studije su pokazale da nusproizvodi duvana oštećuju DNK ćelija grlića materice i mogu doprineti razvoju raka grlića materice.