Kineski predsjednik Si Đinping doleteo je u ponedeljak u Moskvu gde se očekivalo da će pritisnuti ulogu Pekinga kao potencijalnog mirotvorca u sukobu u Ukrajini, dok se ruski predsednik Vladimir Putin nadao podršci protiv pritiska Zapada.
Si će biti prvi nacionalni lider koji se rukovao sa Putinom otkako je Međunarodni krivični sud (MKS) u petak izdao nalog za hapšenje za njim zbog deportacije ukrajinske dece u Rusiju od njene invazije.
Moskva je rekla da je optužba među brojnim „očigledno neprijateljskim prikazima“, a Peking je rekao da odražava dvostruke standarde.
Rusija predstavlja Sijevo putovanje, njegovo prvo otkako je ovog meseca obezbedio treći mandat bez presedana, kao dokaz da ima moćnog prijatelja spremnog da se suprotstavi neprijateljskom Zapadu kojeg optužuje da pokušava da izoluje i porazi Moskvu.
„Osećamo kako geopolitički pejzaž u spoljnom svetu prolazi kroz drastične promene“, rekao je Putin u članku u kineskom Pipls dejli objavljenom na sajtu Kremlja, dodajući da polaže velike nade u posetu svog „starog dobrog prijatelja“.
Za Sija, poseta je diplomatski konopac.
Kina je objavila predlog od 12 tačaka za rešavanje ukrajinske krize, ali je istovremeno ojačala veze sa Moskvom.
Kina je više puta odbacila zapadne optužbe da planira da naoruža Rusiju, ali kaže da želi bliže energetsko partnerstvo nakon što je povećala uvoz ruskog uglja, gasa i nafte nakon Putinove invazije na Ukrajinu. Zapadne sankcije ruskoj energetici znače da je Peking uštedeo milijarde dolara.
Si je stigao u Moskvu u ponedeljak popodne i trebalo je da održi „neformalne“ razgovore sa Putinom, nakon čega sledi večera.
Zvanični razgovori zakazani su za utorak.
Si je u članku objavljenom u Rusiji napisao da se dve zemlje pridržavaju koncepta „večnog prijateljstva i obostrano korisne saradnje“ i da kineski mirovni predlog za Ukrajinu, objavljen prošlog meseca, odražava globalne stavove.
„Složeni problemi nemaju jednostavna rešenja“, napisao je Si u Ruskoj gazeti, dnevniku koji izdaje ruska vlada, prema prevodu Rojtersa sa ruskog.
Ukrajina i njeni zapadni pristalice kažu da bi bilo kakvo primirje Putinu samo kupilo vreme za pojačanje uoči planirane ukrajinske kontraofanzive.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da će razmatrati mirovna rešenja tek nakon što ruske trupe napuste ukrajinsku teritoriju.
Kineski predlog ne sadrži konkretan predlog kako da se okonča višegodišnji rat koji je ubio desetine hiljada ljudi, uništio gradove i primorao milione da pobegnu.
Putin je pozdravio ponudu Kine da posreduje, a Kremlj je rekao da će Siju pružiti detaljna „pojašnjenja” ruske pozicije, bez detalja. Putin je potpisao „bez ograničenja“ partnerstvo sa Sijem prošle godine neposredno pre nego što je poslao desetine hiljada vojnika u Ukrajinu da okonča ono što je rekao da predstavlja pretnju Rusiji njenim potezima ka Zapadu.
SAD primećuju da je Kina odbila da osudi Rusiju i da joj je dala ekonomski spas.
Pored rastućih isporuka nafte i uglja Kini, Putin je rekao da Rusija pomaže u izgradnji nuklearnih reaktora tamo i da dve zemlje produbljuju saradnju u istraživanju svemira i novim tehnologijama.
Kako pritisak Zapada na Rusiju raste, Putinova administracija je poručila zvaničnicima da prestanu da koriste Apple iPhone uređaje zbog zabrinutosti da su uređaji ranjivi na zapadne obaveštajne agencije, objavio je list u ponedeljak.
Ili ga bacite ili dajte deci“, citira list „Komersant“ jednog učesnika sastanka.
Ministri pravde iz celog sveta sastaće se u ponedeljak u Londonu da razgovaraju o podršci Međunarodnom krivičnom sudu, a očekuje se da će nekoliko zemalja Evropske unije potpisati sporazum u Briselu o kupovini artiljerijskih granata od 155 mm za Ukrajinu.
Ukrajina je identifikovala snabdevanje granatama kao kritično, a obe strane ispaljuju hiljade metaka svakog dana. Prve zajedničke narudžbe se ne očekuju do kraja maja, ali se zvaničnici EU nadaju da će plan ohrabriti zemlje članice da pošalju više svojih zaliha u Ukrajinu.
U Ukrajini, nastavljene su žestoke borbe u istočnom gradu Bahmutu, a svaka strana je pokrenula kontraofanzivu. Ukrajinske snage izdržale su se u Bahmutu od prošlog leta u najdužoj i najkrvavijoj bici rata.
U redovnom jutarnjem pregledu sa fronta, ukrajinska vojska je saopštila da su branioci u Bahmutu, Limanu, Ivanivskom, Bohdanovki i Grihorivki – svim gradovima u Donjeckoj oblasti – odbili 69 ruskih napada tokom proteklog dana.
„Bahmut ostaje epicentar neprijateljstava“, navodi se u saopštenju.
Britanska obaveštajna služba je saopštila da su ukrajinske linije snabdevanja zapadno od Bahmuta i zapadno od grada Avdijevke, južnije, bile pod pritiskom.
Ukrajinska vojska je saopštila da su ruske snage u defanzivi u oblastima Hersona i Zaporožja na jugu.