Naučnici kažu da je prošla godina bila peta najtoplija u istoriji

Naučnici kažu da je prošla godina bila peta najtoplija u istoriji

Prošla godina je bila peta najtoplija godina na svijetu u istoriji, a poslednjih devet godina su bile devet najtoplijih od predindustrijskih vrijemena, pošto su klimatske promjene nastavile da podižu temperature i podstiču ekstremno vrijeme, rekli su američki naučnici.

Prošla godina povezana sa 2015. kao peta najtoplija godina otkako je vođenje evidencije počelo 1880. godine, saopštila je američka Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) i NASA.

To je bilo uprkos prisustvu vremenskog obrasca La Nina u Tihom okeanu, koji generalno blago snižava globalne temperature.

Prosječna svijetska temperatura je sada za 1,1 do 1,2 stepena viša nego u predindustrijskim vrijemenima.

Analiza NOAA-NASA kaže da se temperature povećavaju za više od 0,2 stepena Celzijusa po deceniji, što dovodi svet na pravi put da prevaziđe cilj Pariskog sporazuma iz 2015. da ograniči globalno zagrevanje na 1,5 stepeni Celzijusa kako bi se izbegle njegove najrazornije posledice.

„S tempom kojim idemo, neće trebati više od dve decenije da nas dovede do toga. I jedini način da to ne uradimo je ako prestanemo da ispuštamo gasove staklene bašte u atmosferu“, rekao je Gavin Šmit, direktor NASA Godard instituta za svemirske studije.

Šmit je rekao da očekuje da će 2023. biti nešto toplija od 2022. zbog slabijeg fenomena hlađenja La Nine.

„Globalna srednja temperatura će biti još viša za 10 godina od sada“, rekla je klimatski naučnik ETH Cirih Sonia Seneviratne, dodajući da će temperature nastaviti da rastu ukoliko zemlje ne prestanu da sagorevaju fosilna goriva koja emituju CO2.

Promena klime podstakla je vremenske ekstreme širom planete 2022. Evropa je doživela najtoplije leto u istoriji, dok su u Pakistanu poplave ubile 1.700 ljudi i uništile infrastrukturu, suša je opustošila useve u Ugandi, a požari su zahvatili mediteranske zemlje.

Uprkos tome što većina najvećih svetskih emitera obećava da će na kraju smanjiti svoje neto emisije na nulu, globalne emisije CO2 nastavljaju da rastu.

Koncentracije CO2 u atmosferi prošle godine dostigle su nivoe koji na Zemlji nisu zabeleženi tri miliona godina, rekao je Šmit.

Na ovogodišnjoj klimatskoj konferenciji COP28, zemlje će formalno procijeniti svoj napredak ka cilju od 1,5C iz Pariskog sporazuma – i daleko bržem smanjenju emisija potrebnim da bi ga ispunile.

Domaćin COP28, Ujedinjeni Arapski Emirati, u četvrtak je imenovao šefa svoje državne naftne kompanije za predsednika konferencije, što je izazvalo zabrinutost među aktivistima kampanje i naučnicima o uticaju industrije fosilnih goriva na pregovore.

Nalazi NOAA-NASA su u skladu sa odvojenom analizom naučnika iz Evropske unije, koji su ove nedjelje 2022. rangirali kao petu najtopliju godinu na svijetu u svojim evidencijama.