Skupština Glavnog grada: Tužba DPS-a bez osnova

Skupština Glavnog grada: Tužba DPS-a bez osnova

Tužba koju su podnijeli Osnovnom sudu četiri odbornika Demokratske partije socijalista radi poništaja rješenja o određivanju vršilaca dužnosti izvršnih direktora privrednih društava čiji je osnivač Glavni grad, koje je Skupština Glavnog grada donijela na sjednici održanoj 22. juna ove godine, u potpunosti je neosnovana, navode iz službe Skupštine Glavnog grada.

Sigurni su, kako tvrde, da će se i u postupku pred sudom dokazati zakonitost odluka Skupštine čiji se poništaj traži tužbom.

– Na razloge neosnovanosti smo ukazali i tokom održavanja sjednice na kojoj je ovo pitanje problematizovano od strane istih odbornika. Očigledno je bio cilj da se ukazivanjem na nepostojanje kvoruma prilikom utvrđivanja dnevnog reda spriječi određivanje vršilaca dužnosti izvršnih direktora šest gradskih preduzeća i jedne javne ustanove, a samim tim i onemogući njihovo redovno poslovanje – naveli su iz Skupštine Glavnog grada.

Kako su istakli, „u cilju objektivnog informisanja javnosti, još jednom ponavljamo da su sve odluke Skupštine sa sjednice održane 22. juna donijete u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi, Statutom i Poslovnikom Skupštine Glavnog grada, pa i rješenja o određivanju vršilaca dužnosti izvršnih direktora privrednih društava“.

– Zakonom o lokalnoj samoupravi i Poslovnikom Skupštine Glavnog grada su vrlo precizno uređena sva pitanja koja se tiču toka sjednica Skupštine, između ostalog, i utvrđivanje prisustva odbornika (kvoruma), utvrđivanje dnevnog reda i potrebne većine za odlučivanje – rekli su iz Skupštine GG.

Kako tvrde, članom 41 stav 2 Zakona o lokalnoj samoupravi propisano da skupština može da odlučuje ako sjednici prisustvuje većina od ukupnog broja odbornika, a odluke donosi većinom glasova prisutnih odbornika, ako zakonom ili statutom opštine za pojednina pitanja nije predviđena druga većina.

– U cilju preciznije razrade navedenih zakonskih odredbi, članom 64 Poslovnika Skupštine Glavnog grada propisano je da predsjednik Skupštine nakon otvaranja sjednice utvrđuje da li je prisutna većina od ukupnog broja odbornika (kvorum), kao i da je kvorum potreban za početak sjednice, usvajanje zapisnika, utvrđivanje dnevnog reda i za odlučivanje. Shodno navedenoj odredbi, predsjednica Skupštine je nakon otvaranja pete sjednice Skupštine utvrdila da je u sali prisutno 30 odbornika i da su ispunjeni uslovi za rad i punovažno odlučivanje – kazali su iz Skupštine GG, nastavljajući:

– Što se tiče potrebne većine za utvrđivanje dnevnog reda, odredbom člana 69 Poslovnika propisano je da o predlogu dnevnog reda u cjelini Skupština odlučuje bez pretresa, većinom glasova prisutnih odbornika. Provjerom snimka sa sjednice utvrđeno je da je prilikom glasanja o predlogu dnevnog reda u sali bilo prisutno 30 odbornika, od čega je 28 glasalo za predloženi dnevni red, dok se dva prisutna odbornika nijesu izjasnili. To znači da je prilikom utvrđivanja dnevnog reda bila prisutna većina od ukupnog broja odbornika (kvorum) i da je dnevni red utvrđen većinom glasova prisutnih odbornika, u skladu sa Poslovnikom – saopštili su iz Skupštine Glavnog grada.

Oni su naveli da je u članu 90 Poslovnika propisano da Skupština odlučuje ako sjednici prisustvuje više od polovine ukupnog broja odbornika, a odluke donosi većinom glasova prisutnih odbornika.

– Ovom odredbom su precizno utvrđeni izuzeci koji se odnose na donošenja Statuta, budžeta, odluke o zaduženju, koje se donose većinom glasova ukupnog broja odbornika. U skladu sa članom 93 Poslovnika, i odbornici koji su prisutni, a nisu uzeli učešća u glasanju računaju se u kvorum – zaključili su iz Skupštine Glavnog grada.