Bijela kuća je saopštila, odgovarajući na pismo kongresmena da američka administracija dijeli zabrinutost Kongresa zbog pojačanih napetosti na sjeveru Kosova i Metohije.
„Američki zvaničnici u Vladi, uključujući Bijelu kuću i Stejt department blisko sarađuju sa partnerima iz Evropske unije kako bi pronašli diplomatsko rješenje za nedavne događaje. Od lidera tzv. Kosova i Srbije zatražili su deeskalaciju, kao i da se ponovo usredsrijede na primjenu sporazuma o normalizaciji koji su potpisani tokom godine“, navodi se u odgovoru Bijele kuće na pitanje Glasa Amerike, povodom pisma američkih senatora upućenog predsjedniku Džou Bajdenu.
Iz Bijele kuće dodaju da su jasno ukazali da će normalizacija odnosa, učešće u demokratskim procesima i poštovanje vladavine prava doprinijeti stabilnosti i bezbjednosti na sjeveru tzv. Kosova.
Grupa američkih senatora je prethodno u pismu Bajdenu izrazila zabrinutost zbog pogoršanja situacije na sjeveru KiM, ističući da Priština nije odgovorila na napore SAD da deeskaliraju situaciju, zbog čega će, kako je navedeno, Kongres razmotriti dosadašnju podršku Prištini i Beogradu.
Oni su pozvali američkog predsjednika da izvrši diplomatski pritisak kako bi se okončala trenutna kriza i nastavio napredak u primjeni Ohridskog sporazuma, dodavši da podržavaju predlog EU koji uključuje „povlačenje preostalih gradonačelnika iz opštinskih zgrada na sjeveru Kosova, obustavu policijskih operacija u blizini opštinskih zgrada, raspisivanje novih opštinskih izbora uz učešće kosovskih Srba i povratak dijalogu o sprovođenju Ohridskog sporazuma, uključujući i Asocijaciju opština sa srpskom većinom na sjeveru Kosova „.
Senatori su istakli da su „zaprepašćeni“ nedavnim akcijama koje su preduzele vlade u Beogradu i Prištini, donošenjem provokativnih odluka koje prijete da potkopaju izglede za unapređenje bilateralnih odnosa i normalizaciju situacije.
„Ovo uključuje nedavna hapšenja trojice službenika kosovske policije od strane srpskih vlasti 14. juna. Odbijanje kosovskih Srba da učestvuju na lokalnim opštinskim izborima i akcije tzv. kosovske vlade u nasilnom pristupu opštinskim zgradama, rezultiralo je dramatičnom eskalacijom napetosti i nasiljem koje ugrožava krhki mir u regionu“, navodi se u pismu u koje je Tanjug imao uvid.
Senatori su pozvali Bajdena da „da odloži prodaju vojne opreme“ i da nastavi bezbjednosnu saradnju sa Beogradom i Prištinom, kao i da dostavi izvještaj Senatu koji potvrđuje “da obe vlade primjenjuju uzdržanost kako bi izbjegle bilo kakve radnje koje podrivaju bezbjednost američkih snaga koje učestvuju u KFOR-u“.