Mehanizam za krivične sankcije za bivšu Jugoslaviju pokrenuo je program pod nazivom „Vodič za nastavnike istorije – kako koristiti arhivsku građu za podučavanje istorije o sukobima devedesetih“.
Kako su naveli, vodič su izradili u saradnji sa Evropskim udruženjem nastavnika istorije i predstavnicima udruženja nastavnika iz bivše Jugoslavije.
Namijenjen je, kako tvrde, nastavnicima istorije koji žele da unaprijede svoja znanja i vještine u korišćenju arhivske građe Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju kao pripremu časova istorije o sukobima ’90-ih.
Sudija Grasijela Gati Santana izjavila je da navedene inicijative omogućavaju ljudima da pristupe javnoj sudskoj evidenciji, bolje razumiju njihov rad, kao i da će nastavnicima omogućiti da podijele znanja i oblikuju način na koji đaci uče u konfliktima, prenose „Novosti“.
Vodič, kako navode, treba da obuči nastavnike kako da efikasno ugrade činjenice u obrazovne materijale, a pojekat finansira Evropska unija.
Pred Tribunalom u Hagu ubjedljivo najviše presuda izrečeno je srpskim političarima i vojnicima. Dobili su preko 1.200 godina, a svi ostali – Hrvati, Bošnjaci i Albanci ukupno trećinu „srpske robije“.
To jasno ukazuje o pristrasnosti Suda u Hagu, koji se nije vodio činjenicama, nego političkim motivima moćnih NATO država.
Sada je na redu, očigledno, sljedeći korak, a to je revizionizam po mjeri haškog Tribunala, kako bi buduće generacije istoriju učile ne na osnovu činjenica, nego lažnih presuda, nezavisno od toga da li su one bile osuđujuće ili oslobađajuće.