Samo nekoliko dana uoči ključnih parlamentarnih i predsjedničkih izbora u Turskoj, koji se smatraju i najvažnijim u svijetu ove godine, jedan video-snimak izazvao je velike kontroverze.
Predstavio ga je turski predsjednik na političkom skupu u nedelju. Redžep Tajip Erdogan okupljenima se obratio pitanjem: „Da li bi moji građani u zemlji i inostranstvu glasali za ovo?“ A onda je rukom pokazao na veliki ekran iza sebe.
Na ekranu se mogao vidjeti video-spot u kojem se Erdoganov glavni izazivač i kandidat za predsjednika Kemal Kiličdaroglu obraća gledaocima rečima: „Krenimo zajedno do glasačke kutije.“
Nakon toga, Kiličdaroglu nestaje sa ekrana i pojavljuje se druga osoba, obučena u vojnu uniformu. Sve djeluje kao da je snimak dio istog Kiličdarogluovog predizbornog video-spota.
Drugi čovjek koji se pojavljuje na snimku je Murat Karajilan, jedan od osnivača Radničke partije Kurdistana (PKK). To je militantna kurdska organizacija koja je kao teroristička organizacija klasifikovana i u Evropskoj uniji i u Sjedinjenim Američkim Državama.
Tvrdnja: Tim videom Erdogan svog glavnog političkog rivala povezuje s PKK, koju turska vlada takođe smatra terorističkom organizacijom. Ali, da li je video koji je Erdogan prikazao na skupu, stvaran? Da li se Karajilan zaista pojavio u video-spotu kampanje Erdoganovog političkog izazivača Kiličdaroglua kako bi mu pružio podršku?
DW provjerava činjenice : Netačno!
Istraživanje tima DW za provjeru činjenica u saradnji s turskom redakcijom DW pokazuje da je video na predizbornom skupu izmanipulisan kombinacijom dva odvojena snimka s potpuno različitom pozadinom i sadržajem.
Prema riječima Pelin Unker Kurtulus iz DW-programa na turskom jeziku, „video koji je Erdogan predstavio pojavio se nakon što su eksperti upozorili na povećane manipulacije na turskim društvenim medijima“ uoči izbora.
„Kampanje lažnih vijesti na Tvitteru i bot-nalozima su u porastu“, naglašava Kurtulus.
Prvi od dva video-snimka je originalni video-spot koji se koristi u Kiličdarogluovoj kampanji i koji se u cjelini može vidjeti i na njegovom verifikovanom kanalu na Jutjubu. To je tipična politička reklama, koja poziva ljude da glasaju i obećava pobjedu na biralištima. Ali, ne sadrži nikakve snimke Karajilana, niti Radničke partije Kurdistana.
Snimak koji je prikazao Erdogan vjerovatno je izrezan iz originalnog video-spota Kiličdaroglua, i to iz kadra koji počinje na 37 sekundi.
To se može prepoznati fokusiranjem na Kiličdarogluove riječi („krenimo zajedno do glasačke kutije“), na pokret njegove desne ruke i na mlade ljude koji stoje iza njega.
Međutim, u originalnom video-snimku, u sceni koja slijedi nema Murata Karajilana, već su tu dvije žene kako izlaze iz zgrade.
U međuvremenu se ispostavilo i da je drugi video znatno starijeg datuma. On se može pronaći onlajn-pretragom snimaka sa liderom PKK Karajilanom u vojnoj uniformi.
Na snimku se vidi kako kurdski lider govori o onome što on naziva početkom oružane borbe prije više od tri decenije – sudeći po veb-stranici kurdskog programa novinske agencije „Firat“, na kojoj je objavljen. Članak koji ide uz ovaj video nosi datum od 15. avgusta 2021.
U Erdoganovom izmanipulisanom videu je snimak Karajilana vjerovatno uzet iz tog snimka i stavljen u potpuno drugi kontekst, a sve kako bi se stekao utisak da kurdski lider podržava Erdoganovog izazivača Kiličdaroglua.
Sve u svemu, Erdogan je predstavio izmijenjeni video-spot koji je nastao kombinovanjem scena iz Kiličdarogluovog predizbornog spota sa sekvencama iz starijeg video-snimka s liderom PKK Karajilanom. One su onda smontirane u jedan snimak.
Manipulacija, međutim, ne djeluje kao da je tzv. „deepfake“ – odnosno video kreiran vještačkom inteligencijom, kao što to tvrdi nekoliko turskih komentatora.
Prema riječima Pelin Unker Kurtulus iz DW-programa na turskom jeziku, „Erdogan je strateški koristio lažni video, pojačavajući svoju retoriku s ciljem da isprovocira birače, a kako bi prikupio glasove konzervativnih i nacionalističkih krugova i slojeva društva.“
DW nije pronašao nijednu reakciju, niti komentar Kiličdaroglua na Erdoganov lažni video.
Pelin Unker Kurtulus kaže da se služba za odnose sa medijima predsjednika, koja je i upit opozicije u parlamentu definisala kao dezinformaciju, nije izjasnila o snimku prikazanom na Erdoganovom skupu.
Izbori nedelju 14 maja u Turskoj odrediće da li će Erdogan nastaviti svoju skoro dvadesetogodišnju vladavinu. On nije izraziti favorit, a ankete pokazuju da njegova izborna koalicija zaostaje iza opozicije.