Gubitak „Plantaža“ prošle godine 10,9 miliona, osam miliona šteta od nevremena

Gubitak „Plantaža“ prošle godine 10,9 miliona, osam miliona šteta od nevremena

Državna kompanija “13.Jul-Plantaže” ostvarila je za prošlu godinu negativan poslovni rezultat, prije oporezivanja, u iznosu od 10,9 miliona eura, što predstavlja duplo manji gubitak u odnosu na 2021.godinu, saopšteno je iz kompanije.

Kako su objasnili, ovakav poslovni rezultat dominatno je uslovljen smanjenjem vrijednosti zaliha za 5,5 miliona eura, povećanjem troškova amortizacija za preko dva miliona eura u odnosu na prethodnu godinu, kao i povećanja poreza na nepokretnosti u iznosu od 1,4 miliona eura.

„Do pada vrijednosti zaliha prevashodno je došlo zbog manje proizvodnje u 2022. godini kao posljedica vremenskih nepogoda tj. grada koji je pogodio teritoriju Glavnog grada i opštine Tuzi, pa je zbog pada ubranih količina grožđa došlo do umanjenja vrijednosti rinfuza gotovih proizvoda koja je ušla na zalihe, od one koja je realizovana na tržištu. Podsjećamo da procijenjena vrijednost saniranja štete od posljedica grada iznosi osam miliona eura“, naveli su iz kompanije.

Na osnovu ostvarenih rezultata, u saopštenju se navodi, da je 2022. godina bila godina stabilizacije poslovanja, koju su obilježili dobri rezultati ostvareni na polju konsolidacijie i sređivanje bilansa, rast prihoda, smanjenje troškova i prepolovljen gubitak u odnosu na 2021. godinu.

Ukupni prihodi iznosili su preko 28 miliona eura, što je 15 odsto više u odnosu na 2021. godinu.

„Prihodi od prodaje proizvoda i usluga iznose 24,6 miliona erua, što je osam odsto više u odnosu na 2021.godinu. Prohodi ostvareni od prodje na domaćem tržištu veći su za 16 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok rast prodaje na najvećem izvoznom tržištu Srbije iznosi 14 odsto. U 2022. godini ostvaren je i rekordan prihod ugostiteljstva za posljednjih 10 godina, u iznosu od preko 1.5 miliona eura“, naveli su iz Plantaža.

Kada su u pitanju rashodi u 2022. godini, bili su na nivou od 33 miliona eura što je 17 odsto manje u odnosu na 2021. godinu.

„Smanjenje troškova posljedica je niza mjera koje je preduzeo aktuelni menadžment, kao i strategije kompanije, sa ciljem da se sveobuhvatno racionalizuju troškovi poslovanja i da se isti svedu na mjeru održivih“, tvrde iz kompanije.

Tokom prošle godine, prema njihovim riječima, zabilježen je rast troškova materijala i energije, kao posljedica rasta cijena rapromaterijala na regionalnom i globalnom nivou, od kojih su samo troškovi nabavke flaša porasli za više od pola miliona u odnosu na 2021. godinu. Uz to, značajan rast troškova odnosi se i na povećanje iznosa poreza na nepokretnosti za Opštinu Podgorica i Opštinu Danilovgrad, kao i rast troškova amortizacije.

U saopštenju se dodaje da je u odnosu na prethodnu godinu, uprkos povećanju prosječnih zarada u Crnoj Gori, kao i minimalne zarade, nastavljen jtrend pada troškova zarada u posljednjih dvije godine, „što jasno ukazuje da aktuelni menadžmet ima namjeru da nastavi racionalizaciju broja zaposlenih“.

„Povećanje troškova amortizacije i poreza na nepokretnost je posljedica reprocjene vrijednosti imovine, na dan 31.12.2021.godine, kada je imovina lompanije procijenjena na preko 400 miliona eura. Urađena reprocjena uslovila je milionske rashode po osnovu reprocjene u 2021. godini, pa je u 2022. godini došlo do pada ove kategorije troškova“, naveli su.

Iz kompanije su poručili da se dolaskom novog menadžmenta stvara diskontuitet sa prethodnom kulturom poslovanja, na način što se što detirminiše potpuno novi način rada i poslovnog razmišljanja.

„U narednom periodu uprava će ,punom posvećenošću, nastaviti sa aktivnostima na potpunoj konsolidaciji poslovanja . Temeljni i osnovni poslovni prioriteti u narednom periodu ostaju isti, a to je osiguranje nesmetanog nastavka oporavka i razvoja kompanije, kao jedog od najvrijednijeg preduzeća i brenda koji dražava“, zaključuje se u saopštenju.

Kompanija će danas finansijski izvještaj predati Upravi prihoda i carina.