Zbog toga bi svaka druga procjena američkih obaveštajnih analitičara bila pogrešna. Ne iznenađuje ni američka procjena da će ukrajinska ofanziva Ukrajincima donijeti velike gubitke i male dobitke.
Za izvjestan neuspjeh ukrajinske velike proljećne ofanzive ima više razloga. Prvi je nedostatak oružja, za šta su prije svega krivi zapadni političari koji su puno obećavali, a gotovo ništa ispunili. Krivi su i ukrajinske vođe koji su povjerovali zapadnim obećanjima.
Za sve ostalo krivi su Ukrajinci sami, a prije svega predsjednik Volodimir Zelenski. Isto onako kako je Putin isforsirao veliku zimsku ofanzivu koja je Rusima donijela samo ogromne gubitke, tako i Zelenski forsira proljećnu ofanzivu. Valjda u strahu da će Ukrajincima ponestati volje za borbom, Zelenski i krug oko njega koriste najavu ofanzive kao svojevrsni psihološki stimulans ukrajinskog stanovništva. Politički je to još donekle razumljivo, no vojno gledano je katastrofalno.
Zelenski uopšteno previše priča, naročito o ratu i ratnim ciljevima. Prema svemu sudeći, sve se više miješa u ratne odluke. A to je odličan put u katastrofu. Naime, kad se u ratu politički interesi stave ispred vojnih, dogodi se upravo to – katastrofa.
Koristeći proljećnu ofanzivu kao političko sredstvo, Zelenski je čak i ne naziva ispravno, već govori o protivofanzivi – u smislu „mi ćemo njima uzvratiti istom mjerom“. Tako je i postavio nerealno visoke ciljeve – oslobođenje svih okupiranih djelova zajedno s Krimom. Još mu se pritom i žuri te je termin za protivofanzivu odredio u proljeće iako ga je isto tako mogao odrediti u ljeto ili jesen. Tako bi dao vojsci nekoliko preko potrebnih mjeseci za dodatnu obuku.
No Zelenskom se zbog ko zna čega žuri. Zbog toga će Ukrajinci u njima novim borbenim vozilima, za koje je zbrzana obuka, krenuti na dobro utvrđene ruske položaje.
I ono najgore – postavljajući neostvarive ciljeve snagama koje nisu ni približno dovoljno uvežbane, Zelenski rizikuje da usljed neuspjeha (protiv)ofanzive zaista dođe do potpunog sloma podrške Ukrajincima u nastavku rata. Masovni gubici s nikakvim ili vrlo ograničenim uspjesima zasigurno neće povećati podršku za nastavak borbi.
Ako već ne može ćutati, a očito ne može jer doslovno svaki dan ima video-objavu, trebalo bi maksimalno da smanji pričanje o ratu i ratnim ciljevima. I da prestane da se se miješa u izradu vojnih planova.
Upravo je Zelenski svojim objavama od velike proljećne protivofanzive napravio nešto neostvarivo. I to u trenutku kad ukrajinska vojska ne može izvesti protivofanzivu kod Bahmuta i jednom zauvijek završiti s tom bitkom. A Zelenski objavljuje kako je oslobođenje Krima sasvim blizu. Kao rezultat toga, Ukrajinci sada očekuju slavnu pobjedu koja će okončati strahote rata. Razočaranje će biti isto tako veličanstveno.