Ukrajinska proljećna ofanziva ima male šanse za uspjeh

Ukrajinska proljećna ofanziva ima male šanse za uspjeh

U tajnim dokumentima Pentagona koji su procurili u javnost između ostalog stoji i procjena da ukrajinska velika proljećna ofanziva nema velike šanse za uspjeh.

Zbog toga bi svaka druga procjena američkih obaveštajnih analitičara bila pogrešna. Ne iznenađuje ni američka procjena da će ukrajinska ofanziva Ukrajincima donijeti velike gubitke i male dobitke.

Za izvjestan neuspjeh ukrajinske velike proljećne ofanzive ima više razloga. Prvi je nedostatak oružja, za šta su prije svega krivi zapadni političari koji su puno obećavali, a gotovo ništa ispunili. Krivi su i ukrajinske vođe koji su povjerovali zapadnim obećanjima.

Za sve ostalo krivi su Ukrajinci sami, a prije svega predsjednik Volodimir Zelenski. Isto onako kako je Putin isforsirao veliku zimsku ofanzivu koja je Rusima donijela samo ogromne gubitke, tako i Zelenski forsira proljećnu ofanzivu. Valjda u strahu da će Ukrajincima ponestati volje za borbom, Zelenski i krug oko njega koriste najavu ofanzive kao svojevrsni psihološki stimulans ukrajinskog stanovništva. Politički je to još donekle razumljivo, no vojno gledano je katastrofalno.

Zelenski uopšteno previše priča, naročito o ratu i ratnim ciljevima. Prema svemu sudeći, sve se više miješa u ratne odluke. A to je odličan put u katastrofu. Naime, kad se u ratu politički interesi stave ispred vojnih, dogodi se upravo to – katastrofa.

Koristeći proljećnu ofanzivu kao političko sredstvo, Zelenski je čak i ne naziva ispravno, već govori o protivofanzivi – u smislu „mi ćemo njima uzvratiti istom mjerom“. Tako je i postavio nerealno visoke ciljeve – oslobođenje svih okupiranih djelova zajedno s Krimom. Još mu se pritom i žuri te je termin za protivofanzivu odredio u proljeće iako ga je isto tako mogao odrediti u ljeto ili jesen. Tako bi dao vojsci nekoliko preko potrebnih mjeseci za dodatnu obuku.

No Zelenskom se zbog ko zna čega žuri. Zbog toga će Ukrajinci u njima novim borbenim vozilima, za koje je zbrzana obuka, krenuti na dobro utvrđene ruske položaje.

I ono najgore – postavljajući neostvarive ciljeve snagama koje nisu ni približno dovoljno uvežbane, Zelenski rizikuje da usljed neuspjeha (protiv)ofanzive zaista dođe do potpunog sloma podrške Ukrajincima u nastavku rata. Masovni gubici s nikakvim ili vrlo ograničenim uspjesima zasigurno neće povećati podršku za nastavak borbi.

Ako već ne može ćutati, a očito ne može jer doslovno svaki dan ima video-objavu, trebalo bi maksimalno da smanji pričanje o ratu i ratnim ciljevima. I da prestane da se se miješa u izradu vojnih planova.

Upravo je Zelenski svojim objavama od velike proljećne protivofanzive napravio nešto neostvarivo. I to u trenutku kad ukrajinska vojska ne može izvesti protivofanzivu kod Bahmuta i jednom zauvijek završiti s tom bitkom. A Zelenski objavljuje kako je oslobođenje Krima sasvim blizu. Kao rezultat toga, Ukrajinci sada očekuju slavnu pobjedu koja će okončati strahote rata. Razočaranje će biti isto tako veličanstveno.