Službenici su rekli da širina tema koje sadrže dokumenti – od rata u Ukrajini do pitanja vezanih za Kinu, Bliski istok i Afriku upućuje na Amerikanca prije nego saveznika.
„Sada je fokus na tome da je ovo američko curenje jer su brojni dokumenti bili samo u posjedu SAD-a“, rekao je Rojtersu bivši visoki zvaničnik Pentagona Majkl Malroj.
Američki zvaničnici rekli su da istraga koja je još u ranoj fazi ne isključuje mogućnost da su proruski elementi povezani s curenjem dokumenta, koje se smatra najozbiljnijim bezbjednosnim propustom od 2013. kad je na Vikiliksu objavljeno više od 700 hiljada dokumenata, prenosi Hina
Ruska ambasada u u Vašingtonu i Kremlj nisu odgovorili na zahtjev za komentar.
Dvojica američkih zvaničnika rekla su Rijtersu u nedjelju kako ne isključuju mogućnost da su dokumenti krivotvoreni kako bi se zaveli istražitelji ili kako bi se širile lažne informacije na štetu SAD-a.
Rijters navodi da nije potvrdio autentičnost dokumenata, no čini se da su neki podaci o procjeni žrtava na ratištu u Ukrajini promijenjeni kako bi se minimalizovao broj ruskih žrtava.
Američke obavještajne agencije i vojska ispituju koliko se često interno razmjenjuju osjetljivi dokumenti te razmatraju moguće motive curenja koje bi imao američki zvaničnik ili grupa.
Istraga je usmjerena na nekoliko teorija – od nezadovoljnog zaposlenika do unutrašnje prijetnje koja želi potkopati američke nacionalne interese.
Iako su povjerljivi dokumenti objavljeni prije nekoliko sedmica, o tome je prvi put izvijestio u petak Njujork tajms.