Hapšenje novinara preti izvještavanju iz Rusije

Hapšenje novinara preti izvještavanju iz Rusije

Hapšenje izvještača Volstrit džornala zbog optužbi za špijunažu u Rusiji navelo je novinske organizacije van zemlje da po drugi put za godinu dana odmjere da li su rizici izveštavanja tamo tokom rata preveliki.

Žurnal i druge novinske kuće nastavile su da vrše pritisak u petak za oslobađanje Evana Gerškoviča. Njega su dan ranije priveli ruski bezbednosni zvaničnici i optužili za špijunažu, optužbe koje list oštro poriče.

Više od 30 grupa za slobodu štampe i novinskih organizacija, uključujući Journal, The Nev Iork Times, BBC, The Associated Press, The Nev Iorker, Time i The Vashington Post, potpisalo je u petak pismo Anatoliju I. Antonovu, ruskom ambasadoru u SAD. , izražavajući zabrinutost zbog „značajne eskalacije u akcijama vaše vlade protiv štampe.

„Rusija šalje poruku da je novinarstvo unutar vaših granica kriminalizovano i da strani dopisnici koji žele da izveštavaju iz Rusije ne uživaju prednosti vladavine prava“, rekli su oni.

Novinarka Njujork tajmsa koja je privremeno boravila u Moskvi, Valeri Hopkins, otišla je nakon Gerškovićevog hapšenja, navodi list.

„Ovo je značajna promena i na koju će mnoge novinske kuće koje tamo drže novinare gledati sa uzbunom“, rekla je Džodi Ginsberg, predsednica Komiteta za zaštitu novinara, grupe za zastupanje koja promoviše slobodu i bezbednost štampe.

Gerškovićevo hapšenje dolazi godinu dana nakon što je ruska vlada, ubrzo nakon svoje invazije na Ukrajinu, uvela nova oštra ograničenja za novinare koji su pretili kaznama za izveštaje koji su bili protiv verzije događaja Kremlja — čak i zabranjujući upotrebu reči „rat“ da opiše sukob.

Neke novinske organizacije su zbog toga povukle svoje novinare. Neki od tih novinara su se kasnije vratili kada je postalo jasno da su ograničenja uglavnom usmerena na Ruse.

Slobodni ruski novinar Andrej Novašov osuđen je na osam meseci „popravnog rada” zbog navodnog izveštavanja lažnih informacija o ruskoj vojsci, saopštio je CPJ. Ilja Krasilščik, bivši izdavač novinskog sajta Meduza sa sedištem u Letoniji, procesuiran je po sličnoj optužbi, ali je napustio zemlju, saopštio je CPJ.

Stotine ruskih novinara napustile su zemlju, rekao je Ginsberg.

Do danas, grupa za zastupanje je saopštila da ne zna da je bilo koji neruski novinar uhapšen ili procesuiran po tim zakonima. Geršković je priveden na osnovu odvojenih optužbi za špijuniranje.

„Uglavnom svaki strani dopisnik koji je još uvek tamo se sprema da ode, ili to veoma ozbiljno razmatra u ovom trenutku“, rekla je En Kuper, koja je bila šef biroa Nacionalnog javnog radija u Moskvi i bivša izvršna direktorka Komiteta za zaštitu Novinari. Gerškovićevo hapšenje je „veoma uznemirujuće i učinilo bi da se bilo ko oseća neprijatno“, rekla je ona.

„Svaki novinar i novinska organizacija moraju da odvagaju okolnosti i donesu sopstvenu odluku“, rekao je Kuper. „Da sam sada američki dopisnik sa sedištem u Moskvi, ne verujem da bih ostao.

„Njujork tajms“ sada nema izveštača u Rusiji, ali je poslao novinare, poput Hopkinsa, na periodične zadatke, rekla je portparolka. Za novine od utorka, Hopkins je pisao o Rusu koji se suočava sa zatvorskom kaznom i da je njegova 13-godišnja ćerka smeštena u sirotište jer je govorio protiv rata.

Jedan novinar koji je otišao i vratio se, Stiv Rozenberg, ruski urednik Bi-Bi-Sija, napisao je na Tviteru da je „šokiran onim što se dogodilo“ Gerškoviću. Njegov nalog na Tviteru nije rekao ništa o njegovom statusu, a BBC je u petak odbio komentar.

CNN je tokom prošle godine rotirao međunarodne dopisnike poput Metjua Čensa i Freda Plejtgena u i iz Rusije, a Chance je izveštavao iz Moskve o Gerškovićevom hapšenju. Mreža ne bi rekla više o svojim planovima za zapošljavanje u zemlji.

„Zabrinuti smo vestima koje stižu iz Rusije i pažljivo pratimo tamošnju situaciju“, navodi se u saopštenju.

Vašington post ima tri novinara koji izveštavaju o Rusiji — Robin Dikson, Meri Iljušina i Frančeska Ebel — ali ne komentariše gde se oni nalaze, rekla je portparolka. Dikson je pisao o Gerškovićevom hapšenju iz Letonije. U dopisu koji najavljuje Ebelovo zapošljavanje prošle jeseni, Post je naveo da njihov ruski tim radi izvan zemlje.

Priče Asošijeted presa o Gerškovićevom hapšenju, kao i poseban profil novinara, nisu sadržali nikakve likove ili datume. AP ne govori o potezima svog osoblja iz bezbednosnih razloga, ali „održava prisustvo“ u Rusiji, rekla je portparolka Loren Iston.

Bloomberg Nevs je prošle godine povukao svoje novinare iz Rusije, a glavni urednik Džon Mikletvejt je tada rekao članovima osoblja da su novi zakoni „smišljeni da svakog nezavisnog izveštača pretvore u kriminalca isključivo po udruživanju“. Novinari Blumberga se nisu vratili u zemlju, rekla je portparolka u petak.

Čak su i novinari koji su pobegli iz Rusije prošle godine nastavili da izveštavaju o zemlji, koristeći prednosti tehnologije koja nije bila dostupna prethodnicima iz ranijih generacija: internet, šifrovane komunikacije i kamere mobilnih telefona u rukama miliona potencijalnih svjedoka.