Rumunski predsjednik Klaus Johanis izrazio je u ponedeljak nadu da će Evropska unija uspeti da se dogovori o početku ulaska njegove zemlje u šengenski prostor ove godine, iako je naglasio da ta odluka ne zavisi od toga.
Kako prenosi „Evropska pravda” pozivajući se na Digi24, Johanis je ovo rekao na konferenciji za novinare u Bukureštu posle pregovora sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom.
Rumunski predsednik je rekao da njegova zemlja „ispunjava sve uslove” šengenske zone, ali „imamo protivljenje Austrije, koja nije vezana za Rumuniju, već za migracije, na način na koji se šengenska zona i šengenske granice tretiraju u Evropi. .“
„Za sada nema konkretnog opredeljenja za datum u junu ili oktobru, ali moja ambicija je da ovaj proces (pristupanje Šengenu – prim. aut.) završimo ove godine, sa uspehom za Rumuniju, na najbolji mogući način, i za Bugarsku. “ – naglasio je Johanis.
On je naglasio da ovo pitanje treba što pre rešiti kako bi građani Rumunije „nastavili da veruju da EU nije samo jedinstveno tržište, već i zona slobode kretanja“.
Predsednik Evropskog saveta je zauzvrat uverio Johanisa da je, po njegovom mišljenju, Rumunija „ispunila sve neophodne obaveze za pristupanje“, i obećao da Bukurešt može da računa na njega u ovom pitanju.
„Nadam se da će se pronaći moguće rešenje i učiniću sve da do tog rešenja dođemo što je pre moguće. To je naš zajednički cilj 2023. Nastavićemo da radimo zajedno“, naglasio je Mišel u izjavi.
Podsetimo, u decembru 2022. ministri unutrašnjih poslova zemalja EU nisu uspeli da odobre pristupanje Bugarske i Rumunije šengenskoj zoni, već su pristali na pristupanje Hrvatske. Austrija i Holandija glasale su protiv ulaska Rumunije i Bugarske u šengensku zonu.
Holandija je pojasnila da ne govori protiv Rumunije, već samo protiv Bugarske, ali pošto su donete dvije odvojene odluke, jedna za Hrvatsku, druga za Bugarsku i Rumuniju, i njihov glas je bio protiv. Situacija je čak dovela do privremenog pogoršanja diplomatskih odnosa između Beča i Bukurešta.