Zabrinuti roditelji protestovali su u subotu u glavnom gradu Irana Teheranu i drugim gradovima zbog talasa napada otrovom koji su pogodili učenice u desetinama škola, prenose iranske novinske agencije i video snimci na društvenim mrežama.
Do sada neobjašnjive bolesti su poslednjih meseci pogodile stotine učenica. Iranski zvaničnici veruju da su devojčice možda otrovane i okrivljuju neprijatelje Teherana.
Ministar zdravlja ove zemlje rekao je da su devojčice pretrpele napade „blagim otrovom“, a neki političari sugerišu da su devojčice mogle da budu na meti tvrdolinijaških islamističkih grupa koje se protive obrazovanju devojčica.
Iranski ministar unutrašnjih poslova rekao je u subotu da su istražitelji pronašli „sumnjive uzorke“ koji se proučavaju.
„U terenskim studijama pronađeni su sumnjivi uzorci, koji se istražuju… da bi se identifikovali uzroci bolesti učenika, a rezultati će biti objavljeni u najkraćem mogućem roku“, rekao je ministar Abdolreza Rahmani Fazli. saopštenje koje je prenela zvanična novinska agencija IRNA.
Bolest je u subotu pogodila više od 30 škola u najmanje 10 od 31 iranske provincije. Video snimci postavljeni na društvenim mrežama pokazuju da su se roditelji okupili u školama da odvedu svoju decu kući, a neke učenike odvoze u bolnice kolima hitne pomoći ili autobusima.
Okupljanje roditelja ispred zgrade Ministarstva obrazovanja u zapadnom Teheranu u subotu u znak protesta zbog bolesti pretvorilo se u antivladine demonstracije, navodi se u video snimku koji je verifikovao Rojters.
„Basij, gardi, ti si naš DAEŠ“, uzvikivali su demonstranti, poredeći Revolucionarnu gardu i druge bezbednosne snage sa grupom Islamska država.
Slični protesti održani su u još dve oblasti u Teheranu i drugim gradovima, uključujući Isfahan i Rašt, prema neproverenim video snimcima.
Izbijanje bolesti učenica dolazi u kritičnom trenutku za iranske svešteničke vladare, koji su se suočili sa višemesečnim antivladinim protestima izazvanim smrću mlade Iranke u pritvoru moralne policije koja sprovodi stroga pravila oblačenja.
Objave na društvenim mrežama poslednjih dana prikazuju fotografije i video snimke devojčica koje su se razbolele, osećaju mučninu ili lupanje srca. Drugi su se žalili na glavobolje. Rojters nije mogao da proveri objave.
Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Ženevi pozvala je u petak na transparentnu istragu o sumnjivim napadima i zemlje, uključujući Nemačku i Sjedinjene Države, izrazile su zabrinutost.
Iran je odbacio ono što smatra kao strano mešanje i „ishitrene reakcije“ i rekao je u petak da istražuje uzroke incidenata.
„Jedan od neposrednih prioriteta iranske vlade je da se pozabavi ovim pitanjem što je brže moguće i pruži dokumentovane informacije kako bi se rešile brige porodica i da se počinioci i uzroci pozovu na odgovornost“, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani državnim medijima.
Učenice su bile aktivne u antivladinim protestima koji su počeli u septembru. Skinule su svoje obavezne marame u učionicama, pocepale slike vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija i pozvale na njegovu smrt.