Američka savjezna agencija zaključila je da umetnička dela napravljena korišćenjem veštačke inteligencije ne ispunjavaju uslove za zaštitu autorskih prava, rekavši da takve slike nije stvorilo ljudsko biće i da se ne mogu registrovati kao legitimna IP.
Američka kancelarija za autorska prava iznela je svoj stav u nedavnom pismu piscu grafičkih romana Krisu Kaštanovoj, koji je pokušao da registruje delo koje sadrži slike napravljene uz pomoć AI softvera „Midjournei“. Kancelarija bi pristala samo na elemente autorskog prava koje je napisao i uredio ljudski autor.
„Činjenica da korisnici ne mogu predvideti specifičan rezultat Midjournei-a čini Midjournei drugačijim u svrhe autorskih prava od drugih alata koje koriste umetnici“, navodi se u pismu, dodajući „Proces kojim korisnik Midjournei-ja dobija krajnju zadovoljavajuću sliku putem alata nije isto kao i ljudski umetnik, pisac ili fotograf.“
Sistem Midjournei koristi tekstualne upite koje unose korisnici da bi generisali jedinstvene slike, odražavajući slične programe zasnovane na veštačkoj inteligenciji koji su brzo porasli u popularnosti poslednjih godina, kao što je DALL-E model dubokog učenja. Upotreba kompjuterski generisane umetnosti izazvala je kontroverzu među kreatorima i potrošačima, a kritičari upozoravaju da bi automatizovani sistemi jednog dana mogli zameniti ljudsku kreativnost i lišiti posla umetnike.
S obzirom da veštačka inteligencija napreduje velikom brzinom, sudovi tek treba da reše brojna pitanja u vezi sa intelektualnom svojinom i veštačkom inteligencijom, ostavljajući stvaraoce u pravnom limbu.
U svom pismu, Kancelarija za autorska prava je objasnila da bi se neke uspostavljene smernice mogle primeniti na slike veštačke inteligencije, napominjući da dela moraju „nezavisno kreirati od strane autora“ i da imaju „dovoljnu kreativnost“.
„U slučajevima u kojima se tvrdi ne-ljudsko autorstvo, apelacioni sudovi su utvrdili da autorska prava ne štite navodne kreacije“, navodi se, citirajući nekoliko prethodnih sudskih odluka.
Advokat Kaštanove je izjavio da njen grafički roman treba da bude registrovan za zaštitu autorskih prava jer je ona „autor svakog aspekta dela“, tvrdeći da je softver Midjournei bio samo „pomoćni alat“. Kancelarija nije prihvatila taj argument, međutim, na kraju je odbila da registruje bilo koji dio njene knjige kreiran korišćenjem veštačke inteligencije.
Kaštanova je ipak pozdravila odluku kao „odličnu vest“, napominjući da je kancelarija dozvolila autorska prava za priču njenog romana i „način na koji su slike raspoređene“. Ona je dodala da će postavljene smjernice zaštititi „mnogu upotrebu za ljude u umjetničkoj zajednici AI“.