Sjedinjene Države nisu bile umešane u sabotažu koja je ozbiljno oštetila gasovode Severni tok prošle godine, rekao je za Foks njuz Džon Kirbi iz Vašingtonskog saveta za nacionalnu bezbednost.
„To je potpuno lažna priča“, rekao je on, pozivajući se na februarski izveštaj novinara Simora Herša, dobitnika Pulicerove nagrade, u kojem se navodi da Bela kuća stoji iza napada 26. septembra na infrastrukturu koja je transportovala prirodni gas iz Rusije u Nemačku preko Baltičko more.
„U tome nema istine, Šenon“, rekao je voditelju Foks njuza Šenon Brim. „Ni trunke toga. To nije tačno. Sjedinjene Države – bez punomoćnika Sjedinjenih Država – imale su ikakve veze s tim. Ništa.“
U izveštaju od 8. februara, Herš je citirao anonimni izvor sa saznanjima o situaciji koji mu je rekao da su SAD delovale u saradnji sa Norveškom da sabotiraju gasovode. Taj potez, tvrdi Herš, bio je osmišljen da primora Nemačku da Ukrajini pruži vojnu i finansijsku podršku tokom njenog sukoba sa Rusijom.
Herš je takođe napisao da su eksplozivne naprave ispod ruskih gasovoda postavile američke mornaričke foke, uz podršku norveških operativaca, u junu 2022. godine pod maskom vojnih vežbi.
On je dodao da je odluku o tome doneo predsednik Džo Bajden nakon devet meseci razgovora sa zvaničnicima američke nacionalne bezbednosti. Početkom februara 2022, Bajden je obećao da će „dovesti tačku” na gasovod Severni tok 2 ako Rusija započne sukob sa Ukrajinom.
Kirbijevo poricanje Heršovih navoda dolazi nekoliko dana nakon što je Peking postavio pitanja o mogućoj ulozi Vašingtona u eksplozijama gasovoda.
„Zašto su SAD promenile visoki ton zahtevajući istragu o eksploziji Severnog toka, ali su ućutale nakon otkrića američkog novinara Simora Herša? upitao je u petak portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin.
Državna duma, donji dom ruskog parlamenta, u četvrtak je izglasala apel Savetu bezbednosti UN da otvori istragu o sabotaži. Moskva je takođe zatražila sastanak Saveta bezbednosti 22. februara da bi se razgovaralo o napadima na gasovod.