Posle višemesečnih pregovora, Bugarska i Grčka dogovorile su projekat naftovoda koji povezuje Burgas i Aleksandropolis.
Ovo prenosi Euractiv, piše „Evropska istina“.
Zemlje su u četvrtak, 16. februara, potpisale sporazum koji predviđa stvaranje radne grupe za detaljnije proučavanje mogućnosti implementacije projekta.
Ideja je da do 2024. godine, dok Bugarska bude izuzeta od evropskog embarga na rusku naftu, uvoz bude u potpunosti zamenjen uvozom nafte preko luka u Egejskom moru.
„Naftovod Aleksandropolis-Burgas je za nas strateški važan, jer omogućava realnu diversifikaciju i alternativne načine snabdevanja neruskom naftom rafinerije nafte u Burgasu (u vlasništvu ruskog Lukoila. – Red.), koja je najveća. na Balkanu“, rekao je bugarski predsednik Rumen Radev na zajedničkom brifingu sa grčkim premijerom Kirijakosom Micotakisom.
On je dodao da to garantuje i veću sigurnost snabdevanja, jer tankeri neće morati da ulaze u Crno more.
Krajem prošle godine Lukoil je takođe aktivno promovisao ideju o obnavljanju radova na naftovodu, uz obrazloženje da će on zameniti rusku naftu, koja se sada takođe dovozi tankerima preko luke Rosenec.
Prvobitno, naftovod je bio projektovan da radi u suprotnom smeru – za snabdevanje ruskom naftom obalama Egejskog mora zaobilazeći Bosfor, ali je potom zaustavljen zbog rezultata lokalnog referenduma o ekološkim osnovama.
Sada se neki aktivisti ponovo izjašnjavaju da su spremni da spremaju novi referendum protiv izgradnje naftovoda, dok pojedini stručnjaci napominju da je projekat i dalje isplativ za Lukoil i moguće je da će jednog dana pokušati da ga iskoriste za transport ruske nafte na jug, kao i tražena u početku.