Tim paleontologa u Šenžen kampusu Univerziteta Sun Jat-sen, radeći sa kolegom iz Državne ključne laboratorije za biologiju ćelijskog stresa, oboje u Kini, identifikovao je najstariji poznati fosilni zapis larvi neuroptera.
U svom radu, objavljenom u časopisu Proceedings of the Roial Societi B, grupa opisuje fosil, larve džinovske zmajeve čipke, otkopane na mestu iskopavanja Daohugou Beds, u Unutrašnjoj Mongoliji, Kina.
Lacevings su vrsta insekata sa velikim, jasnim krilima – neki imaju raspon krila do 65 mm. Žive uglavnom u Severnoj Americi i Evropi. Prethodno istraživanje je pokazalo da su nekada naseljavali i velike delove Azije. Trenutno su klasifikovani kao najstariji neuropterani, stari oko 165 miliona godina. U ovom novom naporu, istraživački tim je identifikovao ono što veruje da je najstarije pronađeno do sada
Tokom iskopavanja, bager poznat kao Bai Bingiang pronašao je ono što istraživački tim opisuje kao fosilizovanu larvalnu formu insekata čipkača. Otkriven je u sloju komprimovanog tufnog alevrita zajedno sa drugim drevnim insektima. Fosilni primerak se razlikuje od drugih čipkastih krila — pored velikog tela ima dugačak vrat — veličine koja ukazuje na to da su larve bile prilično uspešne u hvatanju i jedenju plena.
Takvi insekti, primećuju istraživači, poznati su po svojim stajletima, koji su izbočine glave koje su korišćene za ubadanje i ubijanje plena. U uzorku fosila, stajlet je postavljen na izduženi grlić materice (vrat), dajući mu izgled poput žirafe. Sa dužinom od 41,2 milimetra, vrat bi bio dovoljno dugačak da omogući larvama da se sakriju iza relativno visokih biljaka ili drugih predmeta dok su virile preko vrha, tražeći nesuđeni plen.
U moderno doba, čipkarice žive u oblastima oko planinskih potoka među vlažnom levom steljom – larve žive u potocima. Proučavanje fosilnog uzorka otkrivenog u ovom novom pokušaju sugeriše da su larve živele na dnu plitkog jezera. Tim je novu vrstu nazvao Palaeoneurorthus baii.