SAD ne znaju koje je objekte vojska oborila tokom vikenda

SAD ne znaju koje je objekte vojska oborila tokom vikenda

Sjedinjene Države saopštile su u ponedeljak da još uvek ne znaju porijeklo ili svrhu tri vazdušna objekta koja je njihova vojska oborila tokom vikenda, pošto su Vašington i Peking razmijenjivali optužbe, prenosi Rojters.

Američki i kanadski zvaničnici nisu mogli da objasne porijeklo tri objekta koje su američki borbeni avioni oborili iznad sjevernoameričkog vazdušnog prostora od 4. februara, kada je, kako se sumnja, kineski špijunski balon oboren sa obale Južne Karoline nakon što je lebdio preko Sjedinjenih Država.

Vašington je kinesku letelicu nazvao balonom za nadzor, dok je Kina insistirala da se radi o brodu za nadzor vremenskih prilika koji je izleteo sa kursa.

Kineski balon izazvao je pometnju u Vašingtonu, uzdrmavši ionako sporne odnose između dvije najveće svijetske ekonomije i natjeravši visokog diplomatu američkog predsjednika Džoa Bajdena, Entonija Blinkena, da otkaže svoje planirano putovanje u Peking prošle nedelje.

Američka vojska nije bila u stanju da identifikuje koja su tri najnovija objekta, kako ostaju u vazduhu ili odakle dolaze.

„Još uvek nismo bili u mogućnosti da definitivno procenimo koji su to najnoviji objekti“, rekao je portparol Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi na brifingu za novinare.

Objekti koji lete na visinama između 20.000 i 40.000 stopa smatrani su rizikom za vazdušni saobraćaj, rekao je Kirbi, iako nisu predstavljali prijetnju za ljude na zemlji. Oni su takođe oboreni jer američke vlasti nisu mogle da isključe da su špijunirali, rekao je on.

Pažljivije ispitivanje vazdušnog prostora može delimično da objasni povećanje otkrivenih objekata. Američki zvaničnici rekli su Rojtersu da je vojska prilagođavala način na koji ispituje radarske podatke, omogućavajući joj da uoči manje predmete koji se sporije kreću.

Sekretar za štampu Bijele kuće Karin Žan-Pjer odbacila je svaku sugestiju da su predmeti bilo šta drugo osim ljudskih. „Nema, opet, naznaka vanzemaljaca ili vanzemaljskih aktivnosti sa ovim nedavnim uklanjanjem“, rekla je ona.

Američki vojni borbeni avioni oborili su u nedelju osmougaoni objekat iznad jezera Huron, saopštio je Pentagon. U petak je jedan objekat oboren iznad morskog leda u blizini Deadhorsa na Aljasci, a treći objekat, cilindričnog oblika, uništen je u subotu iznad kanadskog Jukona.

Ostaci predmeta, koji nisu pronađeni, trebalo bi da nam „mnogo toga govore“, rekao je Kirbi.

Kina je saopštila da nema informacije ni o jednom od tri objekta.

Ranije u ponedeljak, Kina je proširila svoj spor sa Sjedinjenim Državama oko vazdušnog nadzora, tvrdeći da su američki baloni na velikim visinama leteli iznad njenog vazdušnog prostora bez dozvole više od 10 puta od početka 2022. Bijela kuća je demantovala tu tvrdnju.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da su navodni letovi balonom u SAD prošle godine bili ilegalni, ali nije opisao balone kao vojne ili u špijunske svrhe.

Na brifingu u Bijeloj kući u petak, Kirbi je rekao: „U kineskom vazdušnom prostoru nema američkih letelica za nadzor. Ne znam ni za jednu drugu letelicu preko koje letimo u kineski vazdušni prostor“.

Kada je upitan da li se neki američki letelice koriste iznad vazdušnog prostora na Tajvanu i Južnom kineskom moru na koje polažu pravo Kinezi, on je odbio da precizira dalje.

Ranije u ponedeljak, portparolka Bijele kuće optužila je Kinu za kršenje suvjereniteta Sjedinjenih Država i više od 40 drugih zemalja širom pet kontinenata sa balonima za nadzor koji su povezani sa njenom vojskom.

„Ovo je najnoviji primer Kine koja se bori da kontroliše štetu“, rekla je portparolka Saveta za nacionalnu bezbednost Bijele kuće Adrijen Votson u saopštenju.

„Ona je više puta i pogrešno tvrdila da je balon za nadzor koji je poslao iznad Sjedinjenih Država bio meteorološki balon i do danas nije ponudio bilo kakvo kredibilno objašnjenje za njegov upad u naš vazdušni prostor i vazdušni prostor drugih.

Potraga za ostacima sa tri objekta nastavljena je u ponedeljak. U kanadskoj provinciji Jukon, premijer Džastin Trudo rekao je da je bio na turneji sa nekim kanadskim snagama koje će predvoditi napore za oporavak na terenu.

Jak sneg je učinio uslove opasnim za napore za oporavak na, kako je Trudo rekao, „prilično velikom području“ između Doson Sitija i Maja u centralnom Jukonu.

Potraga je na „deo terena koji je izuzetno izazovan i teško dostupan“, rekao je ministar javne bezbednosti Marko Mendičino novinarima u Otavi.

„Ovo je veoma ozbiljna situacija koju shvatamo neverovatno ozbiljno“, rekao je Trudo i dodao da će sa Bajdenom razgovarati sa činjenicama u lice o objektima u martu, kada se očekuje da će američki predsednik posetiti Kanadu.

Brod kanadske obalske straže i dva helikoptera obalske straže pomagali su u potrazi i oporavku jezera Huron, rekla je Džojs Marej, ministarka ribarstva i okeana.