U Đenovi hospitalizvan jedan od pomoraca iz Crne Gore sa broda “Santa Kruz”

U Đenovi hospitalizvan jedan od pomoraca iz Crne Gore sa broda “Santa Kruz”

Uprkos višemjesečnim obećanjima, pomorci sa broda „Santa Kruz“, usidrenog u Đenovi, i dalje nijesu dobili zarađene plate. Nalaze se u izuzetno teškim uslovima – bez redovnog snabdijevanja hranom i vodom, suočeni sa velikim temperaturama bez klimatizacije, dok smeće sa broda nije odvoženo već mjesec dana jer vlasnik odbija da plati taj trošak.

Kako su izjavili za Radio Kotor, situacija je kulminirala juče nakon što su saznali da ni ovog puta neće biti isplate. Jednom od članova posade je pozlilo, zbog čega je hitno prebačen u bolnicu.

„Počeo sam da osjećam lupanje srca, glavobolju i povraćanje. Ljekari su nakon pregleda zaključili da sam dehidriran i neuhranjen. Kada su me otpustili, niko me nije čekao, a nisam imao ni euro kod sebe. Autobusima sam se prevezao do centra, a zatim pješke stigao do luke“, ispričao je crnogorski član posade broda „Santa Kruz“ za Radio Kotor.

Sindikat FIT-CISL Liguria najavio je da će brod danas proglasiti napuštenim (abandonment ship), budući da je vlasniku isticao posljednji rok za uplatu. Kako saznaje Radio Kotor, sindikat je prethodno – na molbu vlasnika – još jednom odložio prijavu, uz zahtjev da se isplate pune zarade. Međutim, vlasnik nije prijavio iznose iz tzv. „pravih ugovora“, već koristi umanjene iznose iz nepotpunih dokumenata koji nisu u skladu sa italijanskim zakonodavstvom.

Na brodu se i dalje nalazi devet članova posade – petoro iz Crne Gore, te po jedan iz Hrvatske, Srbije, Rumunije i Gruzije. Svi su, kako navode, na brod došli preko agencije Kajster d.o.o. iz Portoroža, u vlasništvu Riharda Stegulića, koji je i vlasnik broda „Santa Kruz“. Agencija im je dostavila ugovore elektronski, ali se sada ti dokumenti, kako tvrde pomorci, pokušavaju zataškati.

Spornu situaciju dodatno komplikuje tzv. „drugi ugovor“ koji predviđa nejednake uslove rada za članove posade izvan Evropske unije – radno vrijeme od 10 sati dnevno, bez slobodnih dana, dok za posadu iz EU važe 8-časovno radno vrijeme, slobodna nedjelja i subota do podne. Pomorci ukazuju da je riječ o radnom izrabljivanju, što je krivično djelo prema zakonima Italije.

Vlasnik broda, prema njihovim riječima, i dalje odbija da saopšti konkretne detalje o isplati po „drugom“ ugovoru i pokušava da prebaci odgovornost na slovenačku agenciju preko koje su se ukrcali. U međuvremenu, pokušava i da spriječi članove posade da se obrate P&I klubu optužujući ih da time narušavaju njegov imidž.

Kako navode pomorci, Ambasada Crne Gore u Italiji najavila je da će uputiti zvaničnu notu povodom situacije na brodu, a očekuje se i dolazak predstavnika Ministarstva pomorstva Crne Gore, radi uključivanja u rješavanje pitanja statusa pomoraca i validnosti ugovora.