Francuski predsjednik Emanuel Makron razgovarao je danas sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom prvi put od septembra 2022. godine, pozivajući na prekid vatre „što je prije moguće“ u Ukrajini i na koordinaciju akcija za kontrolu iranskog nuklearnog programa, saopštila je Jelisejska palata.
Makron je „podvukao nepokolebljivu podršku Francuske suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine“ i „pozvao na uspostavljanje, što je prije moguće, prekida vatre i pokretanje pregovora između Ukrajine i Rusije u cilju čvrstog i trajnog rješenja sukoba“, navodi se u saopštenju.
Ruski predsjednik je upozorio da svaki mirovni sporazum u Ukrajini mora da bude „dugoročan“.
Za Vladimira Putina, ukrajinski sukob je „direktna posljedica politike zapadnih država“.
Što se tiče Irana, „dva predsjednika su odlučila da koordinišu svoje napore i da uskoro razgovaraju kako bi zajedno pratili ovo pitanje“, navelo je francusko predsjedništvo.
Avganistanski ambasador stigao je danas u Moskvu, prenijeli su ruski mediji, što je prvi put od povratka talibana na vlast 2021. godine, a to ilustruje kontinuirano zbližavanje Moskve i Kabula.
Neimenovani izvori su rekli novinskim agencijama Ria Novosti i TASS da je ambasador Gul Hasan stigao u Moskvu i da će uskoro preuzeti dužnost.
Prethodni avganistanski ambasador u Moskvi, Said Tajeb Džavad, imenovan prije povratka talibana na vlast, služio je do aprila 2022. godine. Zatim ga je zamijenio otpravnik poslova kojeg su imenovali talibani.
Krajem aprila ove godine, ruska diplomatija je ovlastila talibane da imenuju ambasadora u Moskvi, što je još jedan korak usmjeren ka jačanju veza između Rusije i Kabula.
Do toga je došlo odlukom Vrhovnog suda Rusije sredinom aprila da se ukloni talibanski pokret sa ruske liste proglašenih terorističkih organizacija, što je još jedan važan simboličan korak.
Talibani su zauzeli Kabul 15. avgusta 2021. godine, poslije pada vlade koju su podržavale SAD, a nekoliko dana kasnije uslijedilo je potpuno povlačenje američkih snaga.
Od tada, Moskva je počela da normalizuje odnose sa novom avganistanskom vladom, koju vidi kao potencijalnog ekonomskog i kontra-terorističkog partnera.
Međutim, talibane nije zvanično priznala nijedna zemlja, posebno zbog katastrofalne situacije sa pravima žena u Avganistanu.
Pored Rusije, Pakistan, Kina, Iran i većina zemalja Centralne Azije ipak održavaju de fakto diplomatske odnose sa talibanskim vlastima.