Sve veća asertivnost Kine i saradnja sa Rusijom predstavljaju pretnju ne samo za Aziju već i za Evropu, izjavio je u sredu generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg tražeći čvršću saradnju i više „prijatelja“ za NATO u indo-pacifičkom regionu. .
Stoltenberg je rekao da Kina sve više ulaže u nuklearno oružje i rakete dugog dometa bez obezbeđivanja transparentnosti ili angažovanja u smislenom dijalogu o kontroli naoružanja za atomsko oružje, dok eskalira prinudu svojih suseda i pretnje Tajvanu, ostrvu na vlasti za koje tvrdi da je sopstveno teritorija.
„Činjenica da se Rusija i Kina približavaju i značajna ulaganja Kine i nove napredne vojne sposobnosti samo naglašavaju da Kina predstavlja pretnju, predstavlja izazov i za saveznike u NATO-u“, rekao je Stoltenberg publici na Univerzitetu Keio u Tokiju. „Bezbednost nije regionalna već globalna.
„NATO mora da se pobrine da imamo prijatelje“, rekao je on. „Važno je bliže sarađivati sa našim partnerima u Indo-Pacifiku.
Kina sve više sarađuje sa Rusijom i oni vode „autoritarno odbijanje“ protiv međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima, otvorenog i demokratskog poretka, rekao je on.
Stoltenberg je rekao da NATO ne smatra Kinu protivnikom niti traži konfrontaciju i da će alijansa nastaviti da se angažuje sa Kinom u oblastima od zajedničkog interesa, kao što su klimatske promene.
Stoltenberg i japanski premijer Fumio Kišida razgovarali su u utorak i dogovorili se da pojačaju svoje partnerstvo u oblasti bezbednosti u sajber prostoru, svemiru, odbrani i drugim oblastima.
Pored Japana, NATO takođe jača „praktičnu saradnju“ sa Australijom, Novim Zelandom i Južnom Korejom u pomorskoj sajber bezbednosti i drugim oblastima i pojačava učešće njihovih lidera i ministara na sastancima NATO-a, rekao je on.
Kišida je u utorak najavio planove Japana da otvori predstavništvo pri NATO-u.
Japan, koji je već blizak saveznik Sjedinjenih Država, poslednjih godina je proširio svoje vojne veze sa drugim indo-pacifičkim državama, kao i sa Britanijom, Evropom i NATO-om usred rastućih bezbednosnih pretnji iz Kine i Severne Koreje.
Tokio se brzo pridružio ekonomskim sankcijama koje su predvodile SAD protiv ruskog rata u Ukrajini i obezbedio humanitarnu pomoć i neborbenu odbrambenu opremu za Ukrajince. Japan strahuje da bi se ruska agresija u Evropi mogla odraziti na Aziju, gde raste zabrinutost zbog sve veće kineske asertivnosti i eskalacije tenzija zbog pretenzija na Tajvan.
Stoltenberg je stigao u Japan kasno u ponedeljak iz Južne Koreje, gde je pozvao Seul da pruži direktnu vojnu podršku Ukrajini kako bi joj pomogao u borbi protiv produžene ruske invazije.
Severna Koreja je osudila Stoltenbergove posete Južnoj Koreji i Japanu, rekavši da NATO pokušava da stavi svoje „vojne čizme u region“ kako bi izvršio pritisak na američke azijske saveznike da obezbede oružje Ukrajini.
Sjeverna Koreja je takođe kritikovala sve veću saradnju između NATO-a i saveznika SAD u Aziji kao proces stvaranja „azijske verzije NATO-a”, rekavši da će to podići tenzije u regionu.