Pod ostroškim stijenama i ovog 12. maja uobičajene slike – plato ispred ckrve preplavljen šatorima, vrećama za spavanje i ćebadima onih koji su pješke, autobusima ili automobilima, došli prethodne večeri da prisustvuju večernjoj službi.
Na hiljade građana iz Crne Gore, regiona, ali i šire, stiglo je da proslavi praznik Svetog Vasilija Ostroškog.
Mnogi su pješke prešli na desetine, čak i stotine kilometara, poput Nemanje Sirara, mladića iz sela Čestereg u opštini Žitište, u Srbiji, koji je na Vaskrs, 20. aprila, krenuo na hodočašće dugo 600 kilometara sa ciljem da prikupi sredstva za liječenje sedmogodišnje djevojčice Tare Stojančev, koja ima obostrano teško oštećenje sluha.
„Krenuo sam na Vaskrs i bilo je zanimljivo i izazovno. Bilo je i oluje, čuo sam i vukove, ali ono što je najvažnije upoznao sam mnogo dobrih ljudi i put mi nije teško pao “, kazao je dvadesetpetogodišnji Sirar koji rekreativno trči polumaratone, maratone i ultramaratone i koji je prepoznat kao veliki humanista.
Prije tri godine je pretrčao 230 kilometara, do manastira Tumane, kako bi prikupio sredstva za liječenje dječaka Ognjena Žužića, a namjerava da za dvije-tri godine pješke ode i u Hilandar.
Veliki broj hodočasnika je, tradicionalno, stigao iz Hercegovine. Iz Bileće su 14. put organizovano krenuli na put dug 90 kilometara i kako su rekli, ove godine broj hodočasnika je bio najveći do sada. Sa njima su zajedno bili hodočasnici iz drugih gradova Hercegovine, ali i iz Srbije, Njemačke i Francuske. Oni su se priključili hodočasnicima koji su krenuli iz manastira Kosijerevo, a sa njima je bila i Tijana Bošković, najbolja odbojkašica na svijetu.
Udruženje građana „Sveti Vasilije Ostroški“ iz Sokoca organizovalo je 16. hodočašće, a na put dugačak 230 kilometara krenula su 33 vjernika.
Hodočasnicima sa Romanije koji su, kao i prethodnih godina, krenuli na Đurđevdan, 6. maja, pridružili su se i poklonici iz nekoliko susjednih mjesta, a u Ostrog su stigli za šest dana.
Boško Bubanja iz Berana je sa šestoricom drugova 8. maja krenuo pješke iz Berana.
„Prešli smo oko 150 kilometara. Od nas sedmorice, samo jednom ovo nije prvo hodočašće. Mi ostali prvi put idemo pješke. Ima i žuljeva, i noge su boljele, ali sve se zaboravi kada se zna gdje se ide. Ni krst nam nije bilo teško da nosimo“, kazao je Bubanja.
Gojko Lalović iz Đurđevića Tare, opština Pljevlja, kazao je da zbog zdravstvene situacije i godina nije mogao pješke, ali je zamolio vozača autobusa da mu stane deset kilometara prije Ostroga.
„Tih deset kilometara sam prešao pješke. Nije mi teško palo. Došao sam sam, mada ti kad dolaziš kod Svetog Vasilija ne treba društvo. Samo volja i vjera“, kazao je Lalović.
Svetlana Selimović iz Bijelog Polja, došla je sa porodicom. Kako reče, svake godine dolaze, a tako će biti i ubuduće.
„Dolazimo da molimo za zdravlje i uvijek prenoćimo ovdje. Sinoć je bila kiša, ali ništa strašno. Toplo je oko srca“, rekla je Selimović.
Nakon centralne liturgije, koju na platou ispred Gornjeg manastira služi mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije i mitropolit kalavrijsko-egialijski Atinske arhiepiskopije Jeronim, sa brojnim sveštenstvom i monaštvom, uz prisustvo većeg broja arhijereja, mitropolit će se obratiti okupljenima.
U liturgiji pojanjem učestvuju članovi beogradskog muškog hora i učenici Bogoslovije „Svetog Petra Cetinjskog“ sa Cetinja.
Prisutni su predsjednik SO Nikšić, Nemanja Vuković, i proslavljeni košarkaš Dejan Bodiroga.
Sinoć je u crkvi Vavedenja Presvete Bogorodice u Gornjem manastiru, čitan akatist Svetom Vasiliju, dok je u ponoć, u crkvi Vozdviženja Časnog Krsta, takođe u Gornjem manastiru, služena liturgija.